Студен прием за Обама в Саудитска Арабия

обама салман саудитска арабия

Студено бе посрещнат снощи в Саудитска Арабия американският президент Барак Обама при посещението си в кралството, съобщиха световните медии. На летището гостът е бил очакван от принц Фейсал бин Сауд Ал Тани, губернатор на Рияд, вместо от високопоставена делегация. Този ход, според анализатори, е необичаен и демонстрира колко малко е доверието на Рияд към сегашния президент на САЩ.

Президентът на САЩ Барак Обама се срещна в Рияд със саудитския крал Салман и разговаря 2 часа с него в двореца Ерга, предадоха АП и Ройтерс.

Предвидено е в саудитската столица президентът да присъства днес на среща на високо равнище на страните от Залива, посветена на стабилността в региона, Иран и контратероризма. Дневният ред включва борбата срещу "Ислямска държава" и Ал Каида. В срещата ще участват и Обединените арабски емирства, Катар, Кувейт, Оман и Бахрейн. Очаква се да бъде обсъдена и водената от Саудитска Арабия кампания против шиитските бунтовници в Йемен.

В Саудитска Арабия президентът на САЩ е разговарял вчера с престолонаследника на Абу Даби шейх Мохамад бин Зайед ан Нахаян. Срещата е била от "частен характер" според Белия дом. Двамата са се съгласили, че е необходимо политическо решение на конфликта в Йемен и че е необходима подкрепа за прохождащото правителство на националното единство в Либия.

Без да го заявяват открито, повечето арабски монархии от Залива са разочаровани от управлението на Обама и смятат, че при него САЩ се изтеглят от региона, като позволяват на Иран да разширява влиянието си, отбелязва Ройтерс. Саудитска Арабия се противопоставя на ядреното споразумение с Иран и е скептична към подхода на Обама спрямо Сирия, припомня АП. Обама пък желае да убеди сунитските страни от Залива да сключат "студен мир" с Иран, който да снижи религиозното напрежение, така че вниманието им да се насочи към заплахата от "Ислямска държава".

Към дипломатическото главоболие на Обама следва да бъде добавен и законопроект, предложен от демократите в Сената, който би позволил на жертвите на терористичните нападения от 11 септември 2001 г. да съдят саудитското правителство. Гардиън" припомня, че 15 от общо 19 души, които похитиха самолети, се оказаха граждани на арабското кралство. Правителството в Рияд обаче отдавна отрича да има връзка със събитията.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст