И отрицателните лихви не свиват ликвидността

Няма сила, която да накара банките да извадят милиардите си от сметките в БНБ. В момента техните средствата в Централната банка са общо над 11 млрд. лв., от които около 5.5 млрд. лв. са минимални задължителния резерви. Те представляват 10% от привлечените от банките средства от граждани и фирми.

По тези свои резерви в БНБ трезорите не получават лихва. Но това е "малкият дявол", защото минималните задължителни резерви винаги са стояли по безлихвени сметки.

По-неприятното е, че останалата част от тези пари – също около 5.5 млрд. лв., са т. нар. свръхликвидност, по която от началото на годината БНБ начислява на банките отрицателен лихвен процент, равен на основната лихва на Европейската централна банка. А тя е минус 0.4% годишно.

С други думи, търговските банки си плащат на БНБ, за да държат свръхрезервите си при нея. Очакванията бяха, че това лихвено наказание ще накара кредитните институции да извадят поне част от тези пари и да ги предоставят за доходоносни инвестиции на фирмите или поне да ги вложат в държавни ценни книжа. Нищо от това обаче не се случи. Вярно е, че банките купиха една солидна част от облигационната емисия, която държавата пусна на международните пазари през март. Но това не доведе до видимо намаляване на свръхрезервите, защото средствата, които отидоха за покупка на облигации, бяха попълнение от новопостъпили суми, идващи по линия на увеличаващите се депозити на населението. А що се отнася до кредитирането – за неговото съживяване няма никакви видими признаци. Така че банките продължават да понасят загуби от милиардите си в БНБ.

Проблемът с отрицателните лихви обаче не мъчи само кредитните институции. Той важи със същата сила и за бюджетните пари. Според неофициална информация фискалният резерв, който също е около 11 млрд. лв., е жертва на минусовите лихвени равнища. С други думи, и хазната губи от това, че поддържа средства в БНБ. Твърди се, че за да минимизира тези загуби, финансовото министерство вкарва парите си в БНБ по дългосрочни депозити, които бързо разваля, когато се наложи да покрива плащания, за които текущите приходи не достигат. Добре е, че поне БНБ не събира такси за предсрочно разваляне на депозити.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст