Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД "Юг Маркет фонд мениджмънт" АД
Отново без много емоции, борсовата търговия на БФБ отметна още една седмица от календара. Обемите, които се търгуват всекидневно, вече не изненадват никого, нито липсата на особени движения в цените. При все че преди две седмици видяхме известно активизиране в търговията с някои акции, през последните дни жизнеността на местните инвеститори и спекуланти се върна към познатите ниски нива.
Сред по-забележимите събития се открои прехвърлянето на малко над 7% от капитала на "Албена инвест холдинг" по време на борсовата сесия в четвъртък (21 април). Тъй като все още няма информация за страните по сделката, е рано да се правят генерални заключения за нейната цел. И все пак прехвърлените над 400 хил. акции са близки като количество до притежаваните пакети от пенсионните фондове на ПОК "Доверие" и "Албена" АД. Предвид слуховете за разногласия между основните акционери в бившия приватизационен фонд и курортното дружество по-вероятен продавач изглежда "Албена" АД, като за акционерите и в двете компании би било далеч по-интересно да узнаят кой е купувач на книжата. Завръзката на интригата тук, ако изобщо има такава, тепърва предстои и искрено се надявам събития като това да разнообразят иначе скучните летни месеци, които ни очакват.
Бурята, която преди седмица премина през акциите на "Химимпорт", изглежда отминала, но купувачите все още не смеят да надигнат глава. Книжата на холдинга продължават да се търгуват близо до достигнатите най-ниски стойности за последните три години, а именно 1.10-1.12 лв. за акция. Дневните обеми обаче са повече от символични, особено когато става дума за една от най-активно търгуваните компании на нашия пазар.
За разлика от "Химимпорт", натискът върху акциите на Първа инвестиционна банка продължи. Макар и при отслабващи обеми цената на най-голямата публично търгувана банка у нас продължава да бележи отрицателни рекорди. Достигнатото преди седмица тригодишно дъно при цена от 1.713 лв. едва не беше подобрено по време на борсовата сесия на 20 април. Неуспехът на този опит за пробив явно вдъхна доза кураж на купувачите и през следващите два дни цената на акциите се стабилизира и дори успя да поскъпне до невижданите от две седмици нива от 1.86 лв. за дял по време на ранната петъчна търговия.
Сред по-активно търгуваните книжа традиционно се нареждат и тези на "Адванс терафонд" АДСИЦ. Инвестиращото в земеделска земя дружество обяви през седмицата, че планира да разпредели около 10 ст. дивидент за всяка притежавана акция. Макар и очаквана, новината донесе известно успокоение сред инвеститорите, които определено не харесаха последния месечен бюлетин на фонда, показващ, че продажбата на земя върви с бавни темпове. В края на седмицата акциите на един от най-големите притежатели на земеделска земя у нас се търгуваха в диапазона 2.06-2.07 лева.
Понижението на "Адванс терафонд" и спадът в цените на "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ и "Актив пропъртис" АДСИЦ понижиха индекса на дружествата със специална цел – BGREIT, с малко над един процент за последната седмица до равнище от 99.63 пункта. Това бе и най-забележимото движение измежду официалните борсови измерители, след като SOFIX (435.38), BGBX40 (87.87) и BGTR30 (364.94) се движеха в тесни граници и са напът да завършат почти без промяна за периода.
Както е характерно за тази част от годината, следващите седмици имат потенциала да създадат някаква критична маса от емоции у инвеститорите, тъй като с изтичането на април пазарът очаква да види първите за годината финансови отчети на публичните компании. Някои от тях вече излязоха, но, по стар български обичай, най-интересното обикновено идва в последния момент на регламентирания срок. Освен данни за дейността през първото тримесечие много от дружествата насрочват годишните събрания на акционерите си и това често води до интересни новини. Добри или лоши, предстои да разберем, но дори да сте просто наблюдател на българския пазар, настанете се удобно и си вземете пуканки. Може да стане интересно.