Българите в чужбина ще могат да гласуват само в дипломатическите и консулските представителства. Това гласуваха депутатите със 139 гласа "за", 35 "против" и 8 "въздържал се". По-рано в парламента премиерът Бойко Борисов е обсъдил темата със съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Предложението на Фронта, което не беше прието от правната комисия, беше дебатирано в пленарната зала над 2 часа. Сред другите варианти беше промяната да засегне само страните извън Европейския съюз, но в крайна сметка депутатите подкрепиха предложението на Патриотичния фронт за всички държави.
"За" гласуваха 71 от ГЕРБ, 24 от БСП, 7 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 4 от БДЦ, 5 от "Атака", 10 от АБВ и 1 независим. Срещу предложението бяха 28 от ДПС, 4 от Реформаторския блок, 1 от БДЦ и 2 независими. "Въздържал се" гласуваха 3 от Реформаторския блок и 5 от БДЦ.
Според сегашния Изборен кодекс секции се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство при наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление, и извън тях – при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.
Също така и в местата, в които на проведени до 5 години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели; списъкът на местата се обявява от Централната избирателна комисия не по-късно от 50 дни преди изборния ден.
В пленарната зала най-остър беше спорът между депутати от ДПС и Патриотичния фронт.
"Всички знаем, какво правят техните дипломати в България, всички знаем, какво прави тяхната агентура в България, всички знаем, какви са позициите на тази държава към държавата Булгаристан, според тях. И задавам въпроса – ще позволим ли някой да ни организира избори, да ни вкарва партии в българския парламент, които не ги е избирал българският гражданин, а ги избират хора, на които някой друг им казва за кого да гласуват? От това гласуване ще стане ясно има ли сделка между някои фактори в България и Ердоган, има ли български политически формации, които са клекнали на неосманистка и ислямистка Турция… или няма", заяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
От ДПС отговориха, че щом вчера е прието задължителното гласуване, държавата трябва да създаде възможност на всички граждани да гласуват свободно.
"Българските граждани ще накажат онези политически партии, които си играят с неговото доверие. Ако този текст бъде прокаран в този вид, ДПС ще стане категорична и безкомпромисна опозиция на всяко едно предложение, което идва от управляващото мнозинство", обяви съпредседателят Четин Казак.
Рамадан Аталай допълни: "Като че ли разглеждаме Изборен кодекс "за" или "против" Движението за права и свободи (ДПС), а не Изборен кодекс, как и по какъв начин да създадем правилата и да улесним всички български граждани, да си упражнят правото на глас. С тази омраза, ГЕРБ и Патриотичният фронт гласувахте за задължително гласуване на всички български граждани, а днес се опитвате да ограничите тези хора да не могат да отидат да гласуват".