Няма толкова голямо разделение на обществото в никоя държава-членка на ЕС. Най-дълбокия проблем у нас е степента на неравенството, която се определя с коефициента на "Джими" и за България той е 37%, като над 35% според този коефициент е африканската бедност",коментира в студиото на "Събуди се" по Нова президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него 48% от българите не могат да стигнат издръжката на живот на член от населението, която е 562 лв." .
Той коментира, че замразяването на минималната работна заплата след 2017 г. на 460 лв. е неправилно, защото именно тя изтласква нивото на работещите бедни от към осигуреност нагоре, към линията да не са вече такива. Друг феномен у нас е, че дори да работиш, ти може да си останеш беден, докато в европейските държави, бедни са онези, които не работят. У нас 462 хил. българи, или малко под 20% от работещите българи са бедни. България е една от малкото държави, в която съществува феномена, да работиш и да не ти плащат. Статистиката, отчитаща този факт не е точна, тъй като у нас процентът на сивия сектор е много висок. Според него неплатените или забавени заплати не са както отчита статистиката 40 милиона, а за минимум три пъти повече.
Той анонсира промяната в четири закона. Едно от тях е задължение да бъдат изплащани заплатите на 100%. Второто е, ако в продължение на 2 месеца това не се случва, работникът да може да обяви в несъстоятелност съответния работодател. "Защото работникът, като един вид кредитор на предприятието може да го осъди, а всеки друг може", коментира той. В момента има така наречения Фонд за гарантиране на вземанията на работниците. В него се събират пари именно за такива случаи В момента в него има около 200 млн. лв. Нашето предложение е тези пари да бъдат незабавно използвани за разплащане с работниците, а след това държавата чрез този фонд да си търси парите от некоректните работодатели. Сега този фонд изпълнява функциите си със 1-2 милиона годишно, което е малко странно.
Сегашните критерии, кога да бъдат изплащани пари на работниците от този фонд, са така направени, че фонда просто не работи и вноската в него е почти нулева, тъй като от него не се харчат пари. А трябва да се намери механизъм според който дължимите от работодателите средства да бъдат лесно достижими от хората на които не са изплащани заплатите. И по този начин парите да бъдат раздвижени, идея около която се обединиха и двамата лидери.
Последното от важните предложения е всеки работодател да отговаря със собствеността си(с капитала) във всички фирми в които участва. Не да участва в 10 фирми, да фалира една и да участва с отговорността си само в нейните граници.
В момента, въпреки, че конституцията повелява да бъде заплатено, договорната заплата в края на месеца, закона не ти го гарантира. В момента работодателят може да ти заплати до 60% от заплатата, но не по-малко от минималната работна заплата.
„Когато мерим България през някаква статистика, винаги получаваме грешни резултати. Причината – има много невидими фактори в нашето общество, които се извън всякаква статистика", коментира президентът на КТ "Подкрепа” Димитър Манолов. Той допълни, че повече от 20 години държавата, в лицето на политиците се грижи едни хора да стават много богати, а други да стават много бедни. И че докато едно време НОИ се е самоиздържала, в момента това не е така, а парите на държавата са изнасяни и най-вероятно се очаква да бъдат открити в "Панамските документи".
И двамата лидери на организациите се обединиха около идеята за промени в четири закони, засягащи работниците, заплатите, гарантиране на вземането на възнагражденията при фалит на компанията.