ВКС не е съгласен с условни присъди за убийство на художник

вкс

Върховният касационен съд (ВКС) отмени условните присъди на Васил Гергински и Ивайло Първанов, обвинени в убийство по непредпазливост на 31-годишния художник Цветомир Христов. То е било извършено на 29 август 2011 г. в Камен бряг, където множество млади хора са били на технофестивал. Христов е загинал, след като се спречкал с компанията на подсъдимите и те го пребили с юмруци и ритници. Тъй като жертвата провокирала нападението, Окръжният съд в Добрич и апелативните съдии във Варна осъдили Гергински и Първанов на по 3 години затвор условно, като приели, че е налице съпричиняване. Освен това са осъдени да платят обезщетение от по 65 000 лева на майката на загиналия, пише "Правен свят".

Председателят на ВКС Лозан Панов е председател и на състава на съда, който отхвърля тези доводи, като подчертава, че неправилно съдилищата са интерпретирали поведението на Христов като съпричиняване, вместо като провокативно, тъй като е инициирал инцидента.

За да приемат, че условните присъди са несправедливи, съдиите Лозан Панов, Вероника Имова-докладчик и Мая Цонева заявяват в решението си, че съдът във Варна "е пренебрегнал както проявите на неоправдана жестокост в начина на извършване деянието, така и поначало високия ръст на зачестилите в обществото ни прояви на саморазправа, при които човешкият живот е пренебрегната ценност, в случаите като този – при незначителни провокации и дребни битови поводи и конфликти с лекота се посяга и отнема най-ценното благо – живота".

До трагичната развръзка в Камен бряг се стигнало, след като Христов се разделил с приятелката си и друго момиче, с които празнувал преди това. Установено по делото е, че Христов купил бутилка мастика, която споделил и с момчета от компанията на двамата подсъдими. В един момент обаче приятелката му заявила, че се прибира в София и тъй като отношенията между двамата не били добри, това подразнило Христов. По-късно по делото е установено, че той не е пил много, тъй като в кръвта му имало под 1 промил алкохол и следи от марихуана и амфетамини.

По данни на свидетели, той се държал неадекватно, залитал, започнал да псува компанията на подсъдимите, насочил се към тях и хвърлил камък. След като веднъж го отблъснали, Христов отново тръгнал към компанията и пак бил отблъснат. След това пък ги замерил с хляб и сирене и след поредната провокация, част от компанията се нахвърлила върху младия мъж. Установено е, че той е удрян с юмруци и ритници в главата и тялото, като целта била да бъде изтласкан към палатката си, която била на 7-8 метра от тази на компанията, която обиждал и замерял.

На мястото дошли и полицаи, които забелязали кръв по лицето на Христов, който лежал върху палатката си. Униформените опитали да говорят с него, но той само мърморел и ги псувал, а от другата компания казали пред полицаите, че решили проблема, след като го "сложили да си легне". По-късно Христов се изправил и тръгнал към една от сцените на фестивала. Преди да стигне се строполил и паднал, като бил открит от гост на фестивала от Франция. След два подадени сигнала на тел. 112, пристигналият лекар установил, че Христов е в безсъзнание. Въпреки направената операция и отстранен хематом в мозъка, Христов не дошъл в съзнание и на 8 септември починал.

Според ВКС долните инстанции не са оценили отегчаващите отговорността на подсъдимите обстоятелства –  били са няколко мъже срещу един, който бил и физически по-слаб от тях, а освен това бил и в беззащитно състояние. Върховните съдии посочват, че справедливостта на наказанието се изразява в неговата законност и съответността му с тежестта на извършеното престъпление.

"При приложение на института на отлагане изпълнението на наказанието "лишаване от свобода", законът поставя акцент върху специалната превенция, но това не означава, че напълно се изоставя съобразяването и на въздействието на генералната превенция на наказанието", пише още в решението на ВКС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст