Три постоянни комисии към прокурорската колегия във ВСС и един говорител – Румен Георгиев

ВСС - заседание

Първото заседание на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет започна с пожелание за успешна работа от главния прокурор Сотир Цацаров към колегите му и с организационни въпроси, почти всички решени единодушно.

Най-напред колегията реши ежеседмичните ѝ заседания да се провеждат в сряда от 13.30 часа. Същевременно ще бъде предложено на колегите им от съдийската колегия заседанията на пленума да бъдат в четвъртък от 9.30 часа с аргумента, че този ден и час се е наложил в практиката.

Тричленна работна група в състав Юлиана Колева, Незабравка Стоева и Елка Атанасова в срок до 31 май трябва да изработи проект на Правила за работата на колегията. Към нея ще има две постоянни комисии – етична и по атестирането и конкурсите. В етичната влизат Юлиана Колева, Незабравка Стоева, Васил Петров, Румен Боев и Ясен Тодоров, сочи "Правен свят".

Съставът на Комисията по атестиране и конкурсите или КАК, както каза главният прокурор Сотир Цацаров, който председателства заседанието, ще бъде определен след приемането на Правилата за работа. Това вероятно ще стане на 1 юни, а в срок до 13 юли ще бъде свикано общото събрание на ВКП, ВАП и НСлС, на което пък ще бъдат посочени прокурорите, които ще влязат в състава на КАК.

Ясен Тодоров предложи да бъде създадена и Комисия "Дисциплинарна дейност". Васил Петров обаче настоя изборът на персоналния състав на дисциплинарната комисия да се отложи. Идеята беше подкрепена от двама души – Петров и Михаил Кожарев. Останалите не бяха съгласни с отлагането и след единодушен вот бе избран и съставът – Ясен Тодоров, Незабравка Стоева, Румен Георгиев, Васил Петров и Михаил Кожарев.

Друга организационна точка бе избирането на говорител на прокурорската колегия. Предложението е на главния прокурор, който изрично посочи, че той, като председателстващ, няма да изпълнява и ролята на говорител. Но ето как мотивира идеята си: "Така или иначе заседаваме на "включен телевизор", но ежедневно се налага да се коментират едни или други промени. Целта е медиите да получават в повече информация от това, което следят на заседанието."

Румен Боев предложи двама с оглед оперативността и това да са Румен Георгиев и Магдалена Лазарова.

Елка Атанасова възрази на идеята за двама говорители. "Става дума за различни личности и може да има различни послания. Двамата ще трябва постоянно да се уговарят кой какво е казал, за да го каже и другият. В комуникацията с медиите се изисква и бърза реакция. Може да не могат да съгласуват позициите си – Аз казах еди какво си, ти да не кажеш нещо различно", каза Атанасова.

Магдалена Лазарова си направи отвод. Васил Петров предложи Незабравка Стоева, но и тя се отведе. Направи се предложение изборът на говорител да се отложи, но главният прокурор заяви, че медиите няма да разберат едно такова гласуване. "Г-жа Атанасова е права, че няма нужда от медийна агенция, а от говорил и не е редно да отлагаме точката. Не е казано, че той ще е пожизнен, може да бъде сменен във всеки момент", обясни главният прокурор.

В крайна сметка прокурорската колегия единодушно си избра за говорител Румен Георгиев. Той поиска да бъде временен и пестелив, а главният прокурор му каза: "Същевременно и обективен."

Освен за връзка с медиите, Георгиев ще осъществява и такава с Гражданския съвет.

Единодушно бе решено, че няма нужда от повече комисии към колегията. Юлиана Колева обаче постави друг въпрос – да се определи по един координатор или докладчик, който да обобщава данни по различни теми. Например да има докладчик по въпроси за съдебната администрация, по международната дейност и евентуално по проблема с натовареността. Предложи представител на прокурорската колегия да участва в заседанията на комисията по натовареност, съдебна карта и статистика, каквато се очаква да бъде сформирана към съдийската колегия. А аргументът ѝ бе, че въпросите за съдебната карта се отнасят и до обвинителите.

Според главния прокурор комисията по натовареност трябва да е към пленума, но Колева обясни, че идеята е към него да има колкото се може по-малко комисии и се търсят други варианти. Заради това съдиите са решили въпросната комисия да бъде към тяхната колегия.

Накрая членовете на прокурорската колегия се обединиха около мнението, че този въпрос ще бъде решен с правилата за работата им.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст