Сенчеста фирма ударно изкупува български предприятия, докато Националната агенция за приходите чака бомбастичните разкрития на структури като Международния консорциум на разследващите журналисти за офшорните връзки на политици и бизнесмени, за да се размърда. При това новопоявилият се "инвеститор" е не просто някаква фирма от Британските Вирджински острови, а анонимна компания, регистрирана от скандално нашумелите консултанти на "Мосак Фонсека" – същите, заради които гръмна скандалът, означен с името "Досиетата Панама". Но странно защо сега никой не говори за тях. А има много какво да се каже.
Вече е известен новият собственик на дела от 18%, който доскоро притежаваше Делян Пеевски в пловдивското акционерно дружество "Юрий Гагарин БТ" и продаде на 20 април. Това е "Дореко комерс" ЕООД, регистрирано преди три години с капитал 100 лева. Именно то е посочено като купувач в бюлетина на "Централен депозитар". Пак от него става ясно, че сделката е на стойност 6.78 млн. лева. Данните при този вид сделки се публикуват официално, тъй като надхвърлят 5%-ия праг на акционерно участие.
Агент по регистрацията на тази фирма, както вече бе казано, е "Мосак Фонсека & Ко" Лтд. (Mossak Fonseca & Co.) – клон на панамската консултантска компания, заради която в началото на април се разрази скандалът с офшорките. Информацията за тази скандална връзка би следвало да присъства в изтеклите 11 млн. документа, само че от Международния консорциум на разследващите журналисти, изглежда, не са сметнали за необходимо да я обявяват. Което пък повдига и друг въпрос – доколко обективно се правят разкритията.
Но не е само това. У нас действа Закон за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици. Известен е като Закона срещу офшорките и според разпоредбите му дружества с неясни акционери не могат да участват с повече от 10% в българския икономически живот. И как тогава Doreco Limited придоби публично, на извънборсовия пазар, 18 на сто от "Юрий Гагарин БТ" – структуроопределящо предприятие за тютюневата индустрия у нас? Къде са контролните органи?! Къде е Комисията за финансов надзор? Къде е Националната агенция за приходите?
Всъщност въпросът има по-дълга история: защо институциите са си затваряли очите и досега? Собствеността на фабриката за цигарени опаковки и филтри винаги е била оплетена в паяжина от офшорни компании, което в. "БАНКЕРЪ" описа в текст, публикуван в предишния ни брой под заглавие "Юрий Гагарин" – поредното късане на опашки“.
Освен това българското дружество на Doreco Limited – "Дореко комерс", е едноличен собственик на "Принт трейдинг" ЕАД. Запознатите с историята на нашенския преход ще се сетят, че предишното му име беше "ИПК Родина 1". То пък е инвеститорът в новата печатница за изданията на Пеевски и майка му Ирена Кръстева. Градежът й беше финансиран чрез "Партнер лизинг" със средства от фалираната Корпоративна търговска банка. Съдбата на кредита от нея, който е за около 100 млн. лв., все още не е известна.
От документите се вижда, че още от учредяването на "Дореко комерс" пълномощник на Doreco Limited е адвокат Малина Караджова. Тя от своя страна е майка на Преслава Караджова, която пък е в управлението на "Юрий Гагарин БТ" в Пловдив от времето на приватизацията на дружеството. Новият притежател на производителя на цигарени филтри е собственик и на регистрираното в Австрия дружество Tobe Trade International GmbH. Негов директор е Венцислав Донков. Дялово участие там все още има и директорът на "Булгартабак холдинг" Венцислав Чолаков. Донков пък е формалният собственик на друго, свързвано с Пеевски дружество – "Лодис инвест", специализирано в производство на млечните продукти с марките Lacrima и Frezco.
Офшорката Doreco Limited е акционер и в още няколко компании. Една от тях е "Дореко секюрити", чийто управител също не е никак случаен – бившият началник на Националната следствена служба Бойко Найденов. Името му се появи като кандидат за главен прокурор заедно с това на Цацаров. А за него банкерът изгнаник Цветан Василев обяви, че е бил личната кандидатура на Пеевски за този пост. Но тъй като това не стана, ДПС – депутатът (както се твърди) му намерил тих пристан в "Булгартабак".
В групата "Дореко" влиза и "Дореко принт инвестмънт", управлявана от Емил Деведжиев. Островната компания е собственик и на още две регистрирани у нас дружества – рекламната агенция на "Булгартабак" – "Сода комюникейшънс", и "БГ бизнес солюшънс", което внедрява управленски системи. Сред клиентите му са почти всички компании, свързвани с депутата, който според премиера Бойко Борисов пък бил напуснал страната…
Интригуваща информация отпреди дни е, че на 4 април Doreco Limited чрез пълномощник – същия този Емил Деведжиев, е продал своите 100% от "БГ бизнес солюшънс" на сингапурското BG Business Solutions PTE. В документите, подадени за вписването в Търговския регистър, като собственик на купувача е посочено TGI Middle East FZE, което съвсем неотдавна купи от Пеевски и Едоардо Миролио 12.2% от акциите на "Булгартабак". И по тази тема в. "БАНКЕРЪ" писа подробно.
Интригуващ е и фактът, че новият притежател на акции в пловдивската фабрика е и неин досегашен доставчик. А адресът, посочен за кореспонденция в сайта му, е еднакъв с този на фабриката – ул. "Рогошко шосе" №1.
Сега най-големият акционер в "Юрий Гагарин" АД (с 49%) остава "Баранко". За неговите превъплъщения през годините също писахме в предишния си брой. От пролетта на 2015-а основните акционери в компанията са дъщерните на "Булгартабак холдинг" дружества – "София БТ" (35%) и "Благоевград БТ" (31%), и офшорката от Белиз Droslian Limited (с 34 на сто от акциите).
Предвид на всичко това спокойно може да се каже, че реални промени в собствеността на цигарените фирми няма. Просто старите собственици се прикриват в мъглата на данъчните оазиси, нищо че самите те (Делян Пеевски) са сред авторите на Закона срещу офшорктие. Впрочем, той затова и толкова се "прилага" в конкретния случай. А данъчните ни власти се правят на ни чули, ни видели, обяснявайки, че трябва да получат данни от Международния консорциум за разследващи журналисти. Ето данните вече са налице. Ред е на проверките.