Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че използването на полиграф като средство за проверка на почтенноста на магистратите е колкото сигурно толкова и несигурно. С това си изявление прокурор №1 на републиката поставя под съмнение достоверността на всепризнатото техническото средство при разкриване на престъпления. Типично по прокурорски дори самото изказване му е дало основание да предложи отпадане използването на полиграфа като средство за проверка на почтеност. Еретичното си изявление той е изразил по време на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет, на което се е обсъждал вторият пакет промени в Закона за съдебната власт.
Прокурорът едва ли се е замислял, че на същото основание, утре всеки разследван може да отрече данните от полиграфа на същото основание. В типичния си показващ недосегаемост стил, Цацаров е заявил, че не може експертите да бъдат разследвани като престъпници, без да се замисля, че всъщност те може и да са такива.
На събитието, прокурорът е изразил несъгласие и с предлагания нов текст в закона, с който се дава възможност на общинските съвети да участват в подбора на съдебни заседатели. Това според Цацаров е скрита форма на политическо влияние.
Той се е възпротивил и на поправката, с която се предлага съдиите и прокурорите да не могат да получават и пенсия, и заплата след навършване на 57 години, ако все още работят. Това се предлага да е валидно за следователите. Дори от висотата на пиедестала на който си мисли, че се намира, подобно дискриминационно искане едва ли ще допринесе за всенародната любов и доверие към институцията, която ръководи.
След заседанието правосъдният министър Екатерина Захариева е коментирала пред журналисти, че е доволна дебата по предлаганите поправки и че са дадени много полезни предложения. ВСС е подкрепил предложението на правосъдното ведомство оценката при атестирането на инспекторите да се прави от съвета, а не от главния инспектор. Министър Захариева обясни, че съществуват притеснения, че ако оценката при атестирането се прави от главния инспектор, ще настане единовластие.
Във връзка с изявлението на Сотир Цацаров, че част от текстовете, заложени в промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, министърът е обявил, че решението за това, дали е така е в ръцете на Конституционният съд.
Предвижда се проектът с предложенията да се гледа от Съвета за съдебна реформа, след което отново ще се съгласува със заинтересованите и едва тогава ще бъде внесен в Министерски съвет.