"Делян Пеевски е избягал в Катар".
"От 1 март той не се е появявал в Народното събрание".
"Наложило се е спешно да решава бизнес проблеми за стотици милиони в чужбина".
Докато ни надуваха главите с тези "обосновани предположения", той преструктурира семейния бизнес в България.
Проучването на "БАНКЕРЪ" показа, че синът е отнел и последните дружества, собственост на майка му – Ирена Кръстева. "Синът доизбоза майка си", коментират шегаджии.
Режисираната сапунка с оттеглянето на Делян Пеевски от българския бизнес стана пълна боза. В единия епизод депутатът от ДПС казва, че се маха и не иска вече да прави бизнес у нас, а в другия купува веригата за електроника "Техномаркет". След това в сагата се включва и премиерът Бойко Борисов с думите: "Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната", но главният герой изведнъж решава да придобие акциите на майка си и да стане едноличен собственик на няколко фирми. Оттук нататък само може да гадаем как ще приключи сериалът.
Какво обаче разкриват последните действия на "успелия млад мъж"? Преди дни той е обявил пред Народното събрание, както вече стана традиция напоследък, че е станал едноличен собственик на "Балканска медийна компания", на "Био уотър", на "Био уотър Инвестмънт" и на "НСН Инвестмънт". Видно е от декларацията по Закона за предотвратяване на конфликт на интереси, че Пеевски е придобил новите дялове от майка си – по 50% от първите три фирми и 10% от последната. Рокадите още не са отбелязани в Търговския регистър, но след вписването им Ирена Кръстева ще е единствената, която формално напуска бизнеса, защото това са последните от цялата плеяда дружества, в които тя имаше собственост.
Самите фирми също не са никак случайни. "Балканска медийна компания" притежава вестникарския холдинг "Нова българска медийна група", в който влизат вестниците "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Борба", "Меридиан Мач". До миналото лято компанията бе изцяло в ръцете на Кръстева, но тогава тя подари 50% от нея на сина си. Сега и другата половина отива при Пеевски и така депутатът става едноличен собственик на редицата медии, които впрочем винаги е припознавал за свои.
Колкото до "Био уотър" и "Био уотър инвестмънт", те са сравнително нови. Скоро след създаването им от Ирена Кръстева през 2015-а Делян Пеевски бе приет за съдружник, но все още не е станало известно да работят реално. Затова пък предметът им на дейност е твърде широк – производство и търговия със стоки, търговско представителство и посредничество, консултантски услуги, сделки с интелектуална собственост, комисионни сделки, внос и износ и всичко, незабранено от закона.
Може би най-интересна от новите придобивки на депутата е "НСН инвестмънт". Тази компания също е създадена в средата на миналата година, но бързо се превърна в център на редица ключови сделки. В края на август 2015-а именно "НСН инвестмънт" придоби 5-те процента от капитала на "Булгартабак" от дубайската офшорка "Дженерейшън Интернешънъл Инвестмънт Лимитед", представлявана от оръжейния бос Петър Манджуков. Веднага след това Ирена Кръстева дари 90% от фирмата си на Делян Пеевски. По този начин, без да е похарчил и стотинка, видният народен представител се оказа с пълен портфейл. Особено след като "Булгартабак" разпредели и натрупан дивидент от 30 млн. лева.
По-късно, през ноември, Пеевски и майка му наляха 900 хил. лв. за увеличаване на капитала на съвместното им дружество до над 1 млн. лева. Предполага се, че тези средства са били използвани за придобиването на 18% от производителя на опаковки за цигарената индустрия "Юрий Гагарин". Отделно фирмата е 100% собственик на "Десентиа България", която е кредитор на "Юрий Гагарин". А в началото на 2016-а "НСН инвестмънт" купи и 50-процентен дял в "Техномаркет".
Важно е да отбележим, че реализираните впоследствие печалби от продажбите на акциите в "Булгартабак" и "Юрий Гагарин" са легален начин Пеевски да докаже доходи от няколко десетки милиона, без преди това да е харчил каквито и да е пари. Всичко е подарък от мама.
Любопитно е също, че през последните месеци Делян Пеевски не се е появявал публично. Последното събитие, на което го видяхме, бе областната конференция на структурата на ДПС в Пазарджик през март. В парламента пък не е стъпвал и отпреди това.