Теменужка Петкова: Документите от Южен поток могат да бъдат използвани за проектите в сектор “Енергетика”

Теменужка Петкова

Най-ценният актив на смесеното българо-руско дружество "Южен поток България", участвало в проекта Южен поток, биха могли да бъдат използвани при реализацията на проектите ни в сектор Енергетика. Така министърът на енергетиката Теменужка Петкова разясни наличието на работещи служители в компанията при реално спрения проект по Нова телевизия.

"Дружеството има активи и документи, свързани с въздействието върху околната среда, технически проект, устройствен план. Всички тези документи представляват много сериозен актив, може би най-ценният", уточни Петкова. Според нея тези документи биха могли да бъдат много полезни на страната ни в областта на енергетиката с оглед изграждането на газоразпределителния център в България, тъй като трасетата по които може да минава газът при реализацията на тази концепция не са по-различни от тези, които са обсъдени, одобрени и за които са изготвени вече всички необходими документи.

По думите на министъра, България би могла да подходи много разумно и прагматично по съответния ред, като продаде тези активи (документи) за използването им при реализацията на проектите в сектор енергетика.

Тя разясни, че през 2015 г. с писмо на министерството е поискано да бъдат приведени в съответствие със статута на дружеството, възнагражденията в на служителите. В края на 2014 г. в съвместното дружество са работели 34 души. Към септември 2015 г. служителите са 19, а към днешна дата в компанията работят 6 служители. Изпълнителен директор и експерт от руска страна и четири служители от българска. Заплатите им вече са редуцирани до средните за сектора, коментира тя. Работата на служителите е да се грижат за управлението на активите на компанията, както и за тяхното бъдеще.

Тя припомни, че на 1 декември 2014 г. президентът на Русия Владимир Путин е направил политическо изявление за спирането на проекта Южен поток. Проектът, който се реализира чрез едно съвместно дружество с 50/50 участие от двете страни в лицето на Български енергиен холдинг от една страна и Газпром от другата. Всички решения засягащи дружеството се вземат от двамата акционери.

България вече е направила стъпки в разясняване ситуацията и идеите относно съдбата на активите на дружеството и по думите на Петкова, от руска страна са проявили разбиране.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст