Ще прескочи ли и този път прокурорския капан вечният кмет на село Галиче Ценко Чоков? Този въпрос възникна естествено, след като в четвъртък (26 май) в селото бе проведена мащабна полицейска операция под наблюдението на прокуратурата. Лично премиерът Бойко Борисов съобщи новината в телевизионния ефир: "Тази сутрин около стотина полицаи са ги налазили в Галиче. Това там не може да продължава така – да си палят колите – непрекъснато има репортажи оттам", заяви възмутен Борисов.
Реакцията на премиера по адрес на скандалния кмет, който е начело на селото за пети мандат, е доста лицемерна. Борисов познава от години зулумите на Чоков, но това като че ли няма значение, особено по време на избори. Когато беше главен секретар на МВР, сегашният министър-председател арестува Чоков за поредната му изцепка. До 2002 г. Ценко имаше няколко следствени дела за палеж, за криминални стрелби и условна присъда за побой.
Мътното му минало обаче не попречи през 2011 г. той да се кандидатира на местните избори като номинация на ГЕРБ. "И аз бях изненадан, когато ми го представиха, и аз бях против. В ГЕРБ има първични избори, самата организация номинира и кандидатира", коментира тогава Николай Коцев, областен координатор на ГЕРБ във Враца. А регионалният координатор на ГЕРБ в Бяла Слатина Стефан Терзийски тогава заяви, че "за нас г-н Чоков е един нормален, почтен, работещ човек, който си изкарва прехраната с работа".
Междувременно стана известно, че мистериозно Чоков е оправдан по всички преписки срещу него. И вечният кмет – вече с чисто съдебно минало, отново спечели изборите в Галиче като кандидат на ГЕРБ, макар че бе желан и от останалите партии, без изключение.
Съобщавайки за акцията в Галиче в четвъртък, премиерът Борисов отказа да уточни дали Ценко е сред арестуваните 12 души. Едва по-късно, благодарение на държавното обвинение, стана известно, че сред задържаните са и той, и синът му Мартин Чоков. Акцията е била проведена от специализираната прокуратура и от служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност".
Разследването е за организирана престъпна група за лихварство и за принуда със заплахи и палежи, действаща в региона на с. Галиче и ръководена от кмета на селото Ценко Чоков. Били са извършени 47 претърсвания, изземвания и обиски на лица, за които е имало предварително разрешение. Иззети са пари, документи за покупка на имоти, пълномощни от името или в полза на Ценко Чоков, телефони и други доказателства.
В началото на седмицата Галиче и скандалният му кмет отново влязоха в криминалните хроники, след като два автомобила бяха подпалени, а собствениците им нарочиха Ценко Чоков за извършител. На 24 май под ръководството на Окръжната прокуратура във Враца бе образувано досъдебно производство за палежа на два автомобила – "Рено Рапид" и "Фиат Улисе", управлявани от Емил Николаев Марков от Галиче. Производството се води за престъпление по чл.330, ал.2, т.2 от НК.
Това не е първото обвинение срещу Чоков. През април местен бизнесмен също се оплака, че кметът му бил подпалил колата. Вътрешният министър Румяна Бъчварова обаче поясни в четвъртък, че акцията в Галиче не е във връзка с палежите на автомобили, въпреки че премиерът Борисов изтъкна тази причина.
Вероятно на главния прокурор Сотир Цацаров му е писнало от изцепките на Чоков, който се заяде с него и с подчинените му във Фейсбук. В средата на януари Чоков написа в профила си: "Само ще кажа на тия прокурорчета, които са се разтичали, много да внимават какво правят да не стават сакатлъци. Най-вече главното праценце Сотирчо да си опича акъла да не го хапнат вуците". Повод за коментара на Чоков бяха действията на прокуратурата около поредния побой в Галиче, извършен този път от 18-годишния му син Мартин, който беше задържан и привлечен като обвиняем за хулигански и расистки подбуди. Седмица по-късно Цацаров разпореди цялостна проверка на дейността на кмета Чоков. Бе внесен и първият обвинителен акт срещу него за документно престъпление.
Освен като вечен кмет Чоков е известен с това, че бизнесът му е свързан с възхода на силовата групировка СИК. През 1990 г. Ценко и двамата братя роми Мехтин и Салко Касъмови са представители на СИК в района и приватизират бившето ТКЗС, а сетне и повечето държавни имоти в Галиче. В политиката го вкарва Демократическата партия, която три пъти го издигна за кмет на селото.
През 2001 г. около Чоков избухва поредният скандал, след като се залюбва с Верка, 16-годишната дъщеря на собственика на фурната в Галиче Павлин Кременски. Кременски пък е бивш главен счетоводител на ТКЗС-то и е бил поканен да води финансите на групировката на Чоков и Касъмови, но отказал и захванал бизнес с хляб. Собственикът на фурната влязъл в конфликт с Чоков, който задирял щерка му. Една вечер гаражът на Кременски е подпален и вътре изгаря автомобилът му "Алфа Ромео". Скоро след това паркираният пред дома му микробус "Мерцедес" е направен на решето. Полицията открила в близост 24 гилзи от автомат "Калашников". След тези случки фамилия Кременски напуска село Галиче.