Роди се нова строителна империя

Делян Пеевски - брой 21 (1193)

Продължава ли разчистването на авгиевите обори на Делян Пеевски? Или просто покриват купчината тор с лъскава плащеница? Този въпрос отново е актуален, след като в края на седмицата се разбра, че "Хидрострой" АД е купило придобилото скандална известност дружество "Водстрой 98", управлявано от Иван Мирински. Самата "Водстрой 98" (според последния публикуван в Търговския регистър списък на акционерите) на книга е 98.98% собственост на "ПМ Контрол" ЕАД, което пък е еднолична собственост на самия Мирински. Обществена тайна обаче е, че солидният гръб на компанията, която години наред печелеше почти всички обществени поръчки в областта на строителството, е… Пеевски.

Чрез сегашното сливане на двете строителни фирми на практика се ражда истински гигант в тази област.  Според публикуваните финансови отчети на дружествата приходите на "Водстрой 98" за 2014-а са 292 млн. лв., което е над 80% ръст в сравнение с предишната година. Самата "Хидрострой" пък е регистрирала приходи от над 214 млн. лв., които формират ръст от 75.75 на сто.

Създаването на тази нова строителна империя и концентрацията на мощ е причината, поради която Комисията за защита на конкуренцията пак е образувала преписка.

Според Търговския регистър в борда на директорите на "Хидрострой" са вписани братята Велико и Иван Желеви,  управителите Милош Поцков и Николай Пашов и Мая Желева. Велико Желев беше  директор на сегашната Агенция "Пътна инфраструктура" по времето на правителството на НДСВ  и за него се говори, че е основният двигател на това мощно разрастване. Желев беше и съветник на двама строителни министри – на Валентин Церовски и на Асен Гагаузов (от 2004 до 2008-а), а след излизането му от държавната администрация бързо се превърна в един от най-преуспелите българи. Легендата разказва, че по време на неговото началстване в пътната агенция варненски фирми започнали да печелят най-апетитните поръчки. Огласената по онова време сума беше  за 143.6 млн. лв. без ДДС. ДАНС и прокуратурата дори започнаха проверки, но и те – както във всички случаи, когато става дума за милиони, затихнаха.

Любопитно е да отбележим, че сегашното своеобразно сливане на двете големи строителни компании идва само дни след като стана ясно, че обединението "Ви Джи груп" (в което влизат компанията на строителния предприемач Николай Галчев – "Галчев инженеринг", и "Водстрой 98") е спечелило поръчка на "Софийска вода" за 8 млн. лева. Ангажиментът на строителите е през следващите три години да извършат инвестиционни дейности и реконструкция на водопроводната и канализационната мрежа в 15 квартала в северната част на столицата. Договорът с консорциума беше сключен на 18 май, а месец по-рано "Софийска вода" вече е била подписала договор с идентични параметри и за втората обособена позиция по поръчката – за осем квартала в южната част на София. Изпълнител е дружеството с ограничена отговорност "Гелак" ООД.

За компанията на Николай Галчев това е втора поръчка, след като през есента на 2015-а тя спечели друг търг на водния оператор за 750 хил. лева. Предметът на този договор беше – укрепване и рехабилитация на ремонтно-механичен цех на пречиствателната станция в Кубратово. Около начина, по който бе спечелена тази поръчка, също имаше доста коментари. Според анализатори "Ви Джи груп" е спечелило благодарение на това, че другата компания – участник в търга –  "ПСТ груп" (за която също се говори, че е свързана с Пеевски), е водила  в класирането с близо една трета по-ниска цена от прогнозната. Тя обаче е била отстранена, защото не е могла да обоснове своето предложение. 

От  всичко казано дотук обаче не става ясно дали думите на премиера Бойко Борисов, че Пеевски си е отишъл, не са просто пожелание, но… в друга реалност.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Осезаема ли е разликата в битовите сметки спрямо миналогодишните ви разходи?

Подкаст