Твърденията, че съм се върнал в България заради имотите си са една изкуствено перфектно организирана митология. Това заяви бившият премиер и бивш цар Симеон Сакскобургготски пред Би Ти Ви.
"Претенциите тогава бяха дали ще търся обезщетения. За мен това са претенции, поне с латински съм наясно. Такива истории да не ми ги разправят или да не ми ги развиват, защото са изцяло погрешни", заяви той. "Кажете ми коя страна връща нещо и после си го иска? И в коя страна държавата си конфискува своето? Ами, че ако тези имоти не са били наши, държавата нямаше да си ги конфискува. Те ще са си държавни и край. По-ясно от това аз не знам на кой език или как да се каже", заяви Сакскобургготски и подчерта, че реституцията е била за всички, не само за него.
Бившият премиере категоричен, че няма да се кандидатира за президент и нарече "голямо предизвикателство" работата си като премиер, затова в момента "не виждал специален интерес или влечение към другата функция". "Най-накрая, аз си започнах живота като държавен глава, така че не е последната ми амбиция. Такъв момент трябва да се прецени внимателно, но фактически това са ме учили голяма част от живота ми, именно да обединявам, а не да деля или да си правя личните комбинации и интриги в моя ползва", обясни Сакскобургготски.
Относно своето участие във властта и репликите, че за 800 дни България ще е променена, бившият монарх прехвърли отговорността на хората, които не го подкрепяли и не го разбрали. Той каза, че не разбира защо хората се чувстват излъгани. "Не ги разбирам, защото ако прочетат това, което казах, щеше да стане с помощта на хората. Не обещах категорично след 800 дни ще живеем в рая, хората може би си представиха Бог знае какво. Не малко, които биха могли да помогнат, не помогнаха, останаха да гледат сеир с доза злорадство. Вместо да участват. Можеше да се постигне с тези 800 дни, каквото постигнахме, може би са били 1000, ама се постигна много", посочи Сакскобургготски.
На въпрос, как се промени политически за 15 г. България от 2001, бившият премиер отговори: "Опитах се да въведа по-различна политическа култура. Намирам, че по-разчупеното, по-отвореното беше идеологично по-важно в едно общество. На отговорни постове има хора, започнали с нас, считам го като комплимент, а не като предатели. Светът е широк". Запитан има ли опасност за България, той отговори, че по-скоро би обърнал въпроса – какви възможности има положителни. "Опасности има за всяка една страна – икономически, политически, какво ли не, слава Богу сме в ЕС, не може да се говори за войни", каза бившият монарх и допълни, че в България много се драматизира.