На днешното си заседание българските депутати одобриха ратифицирането на споразумението на Република и Международната банка за възстановяване за развитие за заем от 300 млн. евро. Предложението бе гласувано на първо и второ четене. Като краен резултат предложението бе прието със 99 гласа "за", 31 гласа "против" и 10 "въздържал се".
Предложението гласеше: Ратифицира Гаранционното споразумение (Проект за укрепване на гарантиране на влоговете) между Република България и Международната Банка за възстановяване и развитие, сключено чрез размяна на писма от 1 април 2016 г.
Според Министърът на финансите Владислав Горанов същността на ратификацията е Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) може да получат заем от 300 млн. евро от Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) при определени условия. Според него решението на правителството е в съответствие на разпоредбите на Закона за държавния бюджет на България за 2016 година, в който е предвидено в рамките на текущата бюджетна година Министерският съвет да издава държавни гаранции по заеми на фонда, включително по заеми от външни кредитори, при условие за последваща ратификация.
Въпросът на Горанов бе. Искаме ли да го направим или не?
Депутатът Мартин Димитров постави по-важните въпроси свързани с ратификацията, Колко са върнатите пари в масата на несъстоятелността на КТБ?, тъй като тя драстично намаля. Какви са мерките по събиране парите от КТБ? Кой и защо е разрешил да бъдат направени толкова прихващания? Тъй като това е пряко свързано с искането за ратификация на двете заемни споразумения. Според него отказът на достъп за каквато и да е информация буди съмнение, че не се върши нищо.
Отношение взе и депутатът Румен Гечев обявявайки, че не е ясно къде ще отидат тези 1.2 млрд. лв. (засягайки и втората ратификация по споразумението с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) на същата стойност). Според него не е ясно каква ще бъде лихвата, която сега е малка, тъй като в договора е записано, че лихвата ще е пазарна, а вие няма как да знаете каква ще бъде тя през 2020 г. или 2022 година. Основния довод на Румен Гечев е, че дали ще се нарече гаранционно споразумение, или заем – гарант на споразумението е дефакто българския гражданин в лицето на държавата.
"Колко пари ще бъдат платени по главницата по този заем. Вие искате да ви подпишем празен чек. Идват избори и вие искате да си харчите", допълни Гечев.
На две четения бе одобрена ратификацията на другото споразумение с ЕБВР за сумата от 300 млн. евро.
С получения финансов ресурс ФГВБ ще постигне по-голяма финансова независимост и устойчивост за изпълнение на установените си със закон задължения по гарантиране на влоговете и преструктуриране на кредитни институции обобщиха вносителите.