Доказателствата сочат за целенасочени действия, предварително подготвени и анализирани, от страна на Антон Гинев.Това каза Румяна Арнаудова, говорител на Главния прокурор, в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия. По повод обвиненията и оставката на зам.-министъра на транспорта Антон Гинев тя заяви, че прокурорите от Софийска градска прокуратура считат, че са дали достатъчно доказателства и затова е повдигнато обвинение за умишлена безстопанственост.
„Доказателствата сочат за целенасочени действия предварително подготвени и анализирани”, допълни Арнаудова. Тя припомни, че става въпрос за договор за проектиране, проучване и извършване на строително-ремонти дейности на пътническата гара в Русе. „Въпреки че сумата, която е трябвало да бъде изплатена за тази дейност е 3 120 000 лева, не е била проведена обществена поръчка по реда на ЗОБ. Мотивирана е друга процедура, доста облекчена, която представлява договаряне без обявление”, обясни Арнаудова. Тя допълни, че процедурата е мотивирана под предтекст, че ремонтът е бил спешен и авариен, но реално такава нужда не е имало.
„Три са били фирмите, които са били поканени за участие, като две от тях не са представили нужните документи. Тоест останала е фирмата, която е била контролирана от депутата Илия Илиев и с нея е сключен договора. 10 дни след сключването му по разпореждане на Гинев са приведени почти 1 милиона лева, без да са спазени самите договорни условия и без да са издадени необходимите строителни книжа”, посочи още говорителят на Главния прокурор. Тя уточни, че разследването към този момент не е приключило и ще се положат усилия да се установи дали има връщане на част от тези пари към самия Гинев. „Към този момент доказателствата сочат единствено за умишлена безстопанственост и за това му е повдигнато такова обвинение”, добави Арнаудова. На въпрос защо чак се повдига обвинението, тя обясни, че разследването е започнало действително преди 2 години, но затрудненията за разследващия екип са се основавали на факта, че строително-ремонти работи са били извършвани в различните гарови станции. „Това е различно от случая, при който един бивш вече народен представител беше осъден за това, че е платил изграждането на път, а път не съществува. Строително-ремонтните дейности в този случай са се извършвали, но не от фирмите, контролирани от Илия Илиев, а от служители на НКЖИ и на съответните гарови станции”, коментира Арнаудова. По думите й, Прокуратурата е положила изключителни усилия, за да събере доказателства, независимо от длъжностните качества на лицата, които са замесени, както и общественото положение, в което са се намирали в онзи момент.
Във връзка с инцидента с националната състезателка по художествена гимнастика Цветелина Стоянова, Арнаудова заяви, че към този момент се счита, че се касае за опит самоубийство. „Няма каквито и да е първоначални индикации за опит за умишлено умъртвяване на момичето. Веднага след инцидента СДВР е изпратил екип от разследващи на място. Извършен е оглед на местопроизшествието и фактическата обстановка е установена доста точно”, добави тя. По думите й, се касае или за опит за самоубийство, или за случайно падане, тъй като парапетът на терасата, от която е полетяла е доста нисък. Районна прокуратура – София все още работи по случая, посочи още Арнаудова.