Ще пуснем ли бежанците в селата ни?

Бежански лагер - военна рампасирийски бежанци

"Заселват с бежанци обезлюдените ни села“ – това вестникарско заглавие разбуни духовете в парламента тази седмица и възбуди дебати по заглъхналата тема с мигрантския поток.

Такова предложение за държавна стратегия беше приписано на заместник–председателя на Народното събрание Иван Иванов (Реформаторски блок). Той бе начело на парламентарна делегация, която бе на тридневно официално посещение в Швеция. Там българските депутати са имали среща с шведските си колеги и са направили работно посещение в бежански лагер.

Според медията политикът от Гражданския съвет на Реформаторите по време на визитата си в скандинавската държава е обявил, че в България има цели обезлюдени села и пусти къщи, които биха могли да се предоставят на бежанци. И по този начин с подходяща интеграционна политика отчасти да се решат проблемите на трудовия пазар и демографията.

Самият Иванов каза пред „БАНКЕРЪ“, че не е правил подобно предложение и е напълно наясно, че заради социално-икономическото положение у нас и негативната обществена нагласа това не би било възможно. „При посещението в Швеция стана ясно, че те имат много умен и ефективен модел за работа с бежанците и тяхното интегриране. Те са известни със своите граждански и политически свободи, с хуманността си, с инвестицията за развитие на общности. Само за миналата година Швеция е приела 150 000 бежанци, които се настаняват в семеен формат, децата се записват на училище, а младежите се квалифицират или преквалифицират“, каза той. И допълни, че така се създава работна сила и шведите се справят много добре с демографската криза и тази с пазара на труда.

„А говорейки за нашата демографска криза, можем да кажем, че нямаме политика. Сякаш сме оставени на произвола на съдбата. Моят коментар беше, че и ние трябва да помислим какво да направим с нашите обезлюдени райони. Трябва да помислим и как да помогнем и на нашите сънародници в чужбина да се върнат“, смята той.

Иванов е убеден, че същинският проблем е, че докато другите държави виждат в бежанците ресурс и възможност, то ние сме „окопни патриоти, държим се защитно, надуваме страховия балон на хората и това ни пречи“. 

 Поднесената превратно идея обаче предизвика реакции у депутатите от различните парламентарни групи, които "БАНКЕРЪ" събра.

„Първо трябва да има желаещи, за да заселваме запустели селища и села. И имаше едно изказване на премиера, че от петима, изпратени по споразумението с ЕС бежанци в България, само двама са пожелали да останат“, коментира Красимир Велчев от ГЕРБ. Той препоръча да не слагаме каруцата пред коня и първо да попитаме има ли българи, които искат да се върнат в страната.

„Такива екстравагантни тези, които са подхвърлени в определен момент и конюнктурна ситуация не могат да се реализират и не могат да бъдат полезни, ако няма някаква дългосрочна концептуалност“, заяви пък пред вестника депутатът от БСП Георги Божинов. Той обясни, че има нужда от българска дългосрочна национална доктрина, която да съдържа такъв елемент за българите, които живеят зад граница. „Трябват големи държавници и мащабни български ръководители, които да я формулират, тя да спечели обществена подкрепа, и да търсим резултат“, завърши той.

Скептични са и от ДПС. Избраникът от движението Четин Казак също заяви, че спешно е необходима цялостна държавна стратегия за демографския проблем и обезлюдяването. „Дали заселването с емигранти е решението се съмнявам. Много държави в Европа си решават проблемите със заетостта, със заемането на непривлекателни работни места с внос, но дали България е готова за подобно нещо е доста спорно“, каза Казак.

В самия Реформаторски блок също нямат единно мнение по темата. Съпредседателят на парламентарната група Найден Зеленогорски от ДБГ изрази тезата, че най-логично и най-нормално е бежанците да бъдат настанявани максимално близо до границата. Така, по думите му, те ще могат да се върнат в родината си, когато условията там се успокоят. Той припомни, че в момента няма много бежанци в България. „Има си агенция, имаме подготвени лагери – те са празни. И наистина –  по-добре да помислим за хората с български корен, които биха искали да получат гражданство и да дойдат да живеят тук."

Въпреки че са наясно, че такова предложение реално не е правено от колегата им Иван Иванов, най-крайни противници на подобна идея са Патриотите. Лидерът на НФСБ Валери Симеонов заяви: „Не. Това  е България и тя е държавата на българите. Недопустимо е даже пустеещи населени места да се заселват с чужди на българския народ граждани – с друга религия, с друг език, с друга култура. Дори, да не кажа, донякъде и без никаква култура. Откъде-накъде?. България да не би да е битпазар за преоценени стоки.“

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст