Президентът на руската компания "Лукойл" Вагит Алекперов обяви през седмицата, че компанията обмисля да продаде рафинериите си в Италия, Румъния, България и Холандия. "Това не са активи, които са стратегически за нас. През последните години ние се концентрираме основно върху геоложки проучвания, разработката на нефтени и газови находища", казва Алекперов в интервю за руска медия. Продажбата може да се осъществи на части, в цялост или да се използва методът спин оф – превръщането на подразделението на някоя компания в самостоятелно дружество. По правило при подобен тип сделки фирмата майка получава част от акциите на новото предприятие.
През 2014-а "Лукойл" продаде част от търговията си на дребно в Европа – 43 бензиностанции в Чехия, 75 в Унгария и 19 в Словакия с мотива, че по този начин оптимизира дейността си. Но в други държави на Стария континент запази солидно присъствие – като например в България, където е пазарен лидер по обекти за зареждане на дребно.
Колкото до европейските рафинерии на "Лукойл", най-голямата от тях – ISAB, е с капацитет за преработка на 16 млн. т нефт годишно и се намира в Италия. Тя пласира продукцията си в страните от Черноморския регион, Северна и Западна Англия и Персийския залив. Заводът у нас е вторият по капацитет – 9.8 млн. т, като се преработват различни сортове петрол и мазут. Мощността на предприятието в Холандия е 3.6 млн. т и около 90 на сто от произведената продукция се продава в Белгия, Холандия, Германия и Швейцария. Заводът в Румъния преработва 2.4 млн. т петрол, в това число и руската експортна смес Urals.
Конкретно в северната ни съседка "Лукойл" има проблеми с властите. Конфликтът започна през октомври 2014-а, когато в няколко офиса на компанията в Плоещ, а и в самата рафинерия бяха проведени обиски от полицията. През юли 2015-а пък румънските власти запорираха активи за 2 млрд. евро на "Лукойл Европа" заради подозрения в укриване на пари и отклоняване на част от дължимите акцизи. В момента съдебните спорове по въпроса продължават.