Председателят на Федералния резерв (ФЕД) Джанет Йелън заяви, че икономиката на САЩ е изправена пред "значителна несигурност", предаде AFP.
Като основни причини тя изтъква слабата вътрешна дейност в страната и евентуалното напускане на ЕС от страна на Великобритания.
Визирайки слабата заетост и инвестициите в САЩ, както и риска, че Обединеното кралство ще напусне ЕС, Йелън обясни, че Фед не е оптимистично настроена за икономическия растеж на САЩ в краткосрочен план и че ще се процедира с повишено внимание при планираното повишаване на лихвените проценти.
В доклада си пред Банковата комисия на Сената, Йелън потвърди, че растежът американската икономика се е ускорил значително през второто тримесечие на 2016 година, спрямо по-бавния темп в началото на годината. Въпреки това, тя отчита, че икономическият растеж е неравномерен и съществуват ясни рискове и заплахи от влошаване на ситуацията.
"Значителната несигурност за икономическата перспектива остава. Най-новите данни за пазара на труда и на инвестициите илюстрират един недостатък и риск – вътрешното търсене може да ни провали", допълва председателят на ФЕД в доклада си.
Йелън уточнява и че предизвикателствата на по-бавен растеж, реформите в Китай и референдума във Великобритания биха могли да променят радикално икономическата рамка на Европа. По думите й анти-европейски изход от британския референдум може да промени нагласите на инвеститорите и да има има значителни икономически последици.
Председателят на ФЕД отбелязва, че бавният растеж на производителността в САЩ ще продължи и в бъдеще, което ще допринесе за амортизиране на общия растеж.
Въпреки опасенията й относно краткосрочните перспективи, Джанет Йелън потвърди, че е доста уверена в средносрочната перспектива за американската икономика. По думите й компаниите ще продължат да наемат работници със стабилни темпове,а инфлацията, която е била прекалено ниска, ще тръгне нагоре.