Страните от Югоизточна Европа сиреч Балканския полуостров призоваха за про-европейски изход в навечерието на британския референдум. Представителите на властта от Сърбия, Македония и Албания изразиха мнения, че напускането на ЕС от страна на Великобритания би забавило преговорите по присъединяването им към блока и би наранило шансовете им през 2020 година да бъдат официално приети.
Според Таня Мишчевич, която води преговорите за присъединяването на Сърбия към съюза, изходът от британския референдум може да измести преговорите за членството на Сърбия от дневния ред на европейските институции. По думите й преговорите между 27-те страни-членки и Великобритания ще бъдат приоритет в дневния ред на ЕС, заедно с мигрантската криза, Турция и след това, ако нещо друго не излезе – разширяването на блока и ситуацията в съседката ни.
От Македония пък се чуха ясни призиви за оставането на Обединеното кралство в рамките на ЕС. Говорителят на социалдемократичната опозиционна партия изрази мнение, че страната ще бъде още по-далеч от Европейския съюз, ако Великобритания скъса връзките си с него.
В Албания, която понастоящем преживява тежка политическа криза, заради съдебните реформи, изисквани от Брюксел също подкрепят про-европейския изход от референдума.
Премиерът Еди Рама писа до Лондон Таймс за риска от "Брексит", а посланието му бе ясно: „Моля, не си отивайте“. В писмото си до изданието Рама твърди, че единствено благодарение на ЕС Албания е успяла да промени дългата си история на войни и кървави конфликти и е навлязла в нова ера на мир и сътрудничество. Но Рама отчита и, че повече от всякога, балканските страни имат чувството, че не са приоритет за ЕС. Чувство, което може да бъде изострено от напускането на Великобритания.
Макар британските поддръжници на анти-европейската кампания да гледат на ЕС като намеса в националния суверенитет, много страни от Западните Балкани, регион на широко разпространената бедност и турбуленция виждат блока на като стълб на стабилност и просперитет, твърди още Еди Рама.
Като цяло шест страни от Балканите са заявили официално, че искат да се присъединят към ЕС: Албания, Босна, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия
Преговори за членство вече са започнали в Сърбия и Черна гора, но не и в Албания и Македония. На Босна и Косово е обещана перспективата за членство, когато са готови.
Въпреки това, ЕС обяви, че за разширяване може да се говори около 2020 г., но дори и тази дата изглежда нереалистично при евентуален “Брексит”.