Изземване на материали от реките на наносни отложения се прави само в случаите, когато става въпрос за превенция. Целта е да се осигури проводимост на речните русла и да се освободят зоните, където има натрупвания, които биха могли да предизвикат отприщвания на реките. Това заяви след заседанието на Министерски съвет министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Повод за коментара е, че в същото време пред сградата на Министерски съвет протестиращи собственици на фирми, добиващи инертни материали, заедно със свои служители поискаха оставката на Василева. Те твърдят, че че след промяната в закона само определени фирми ще могат да добиват такива материали, което ще доведе до монопол в бранша и една част от фирмите ще бъдат принудени да затворят врати, което ще доведе до освобождаване на работници.
„Отговорността е на областните управители, които чрез междуведомствените комисии правят обходи на речните русла, установяват къде са критичните зони и само в тези места може да бъде разрешено изземване на наносни отложения. Това не е с цел да се развива икономическа дейност и да се продават тези материали, а да се осигури превенция от наводнения. Това е с цел съобразяване с общата национална политика" ", обясни Василева.
Тя допълни, че трябва да се възложи на областните управители и на кметовете на населените места в рамките на регулираните територии дейността по почистването на речните русла, следвайки всички законови механизми.
„Тези процедури биха могли да бъдат възложени за изпълнение на такъв тип фирми, които са специализирани, но издаването на разрешително на конкретна фирма да копае някъде по поречието на реките, би могло да се окаже рисково, както сме били свидетели в миналото, уточни екоминистърът.
Василева подчерта, че незаконното изземване на материали с цел продажба е рисково. Пример за това е поречието на река Места и река Струма, където е имало редица случаи, при които са изядени речните брегове, подкопани са речните русла и се е стиганало до падане на мостове.