Парламентът прие на второ четене промените в Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления. Гласуваните редакции осигуряват възможност на всички пострадали от престъпления от общ характер да имат безплатен достъп до организации, оказващи безплатна психологическа консултация и практическа помощ. Разширява се и кръгът на лицата, които ще имат право на подпомагане и финансова компенсация от държавата. Кръгът на тежките умишлени престъпления срещу личността, за пострадалите от които законът предвижда финансова компенсация, също се разширява. В обхвата на закона се добавя опитът за убийство и отпада хипотезата по отношение на престъпленията „блудство” и „изнасилване”, която предвиждаше финансова компенсация, само ако са настъпили тежки увреждания на здравето.
Според закона финансовата компенсация се предоставя само в случаите, когато престъплението е доказано по безспорен начин от правоприлагащите органи с влязъл в сила съдебен акт. Финансовата компенсация не може да бъде предоставяна, ако пострадалият е получил компенсация или обезщетение по друг начин. След изплащане на компенсацията държавата ще има право да предявява регресен иск към извършителя на престълението или към неговите наследници за възстановяването на изплатената парична сума. Законът предвижда включването на наблюдаващия прокурор в процеса на информиране на пострадалите да бъде задължително, вземайки предвид ролята на прокуратурата в системата на наказателното правосъдие.
Законът установява и задължение за задграничните представителства на Република България в държавите членки на Европейския съюз, да информират писмено българските граждани, които се намират там и са пострадали от престъпления на територията на приемащата държава членка, за компетентните органи в съответната държава, към които могат да се обърнат относно реда за получаване на подпомагане и финансова компенсация.