Румен Христов: Проектът за АЕЦ „Белене“ може да бъде продаден само чрез търг

С всеки изминал ден АЕЦ "Белене" поскъпва все повече.

Ако България успее да продаде реакторите за АЕЦ "Белене", то няма да е на 100 % и няма да може да си върне вложените близо 1 млрд. лева в площадката на втората атомна централа, заяви главният технолог по организацията на експлоатационната дейност на АЕЦ "Козлодуй" Румен Христов пред БНР.

Експертът предлага целият проект да бъде даден на търг. Според него няма никакъв смисъл дори да се обсъжда възможността поръчаните за АЕЦ "Белене" реактори да се местят на площадката на АЕЦ "Козлодуй".

"Аз не виждам смисъл да се разменят, тъй като в Козлодуй все още нямаме площадка. Докато в Белене имаме готова площадка, която струва сигурно около 1 милиард. Какъв е смисълът да се започва отначало строителство на площадка, за да преместим един блок от Белене в Козлодуй. За седми блок досега аз не виждам дори дали има инвеститори някакви, които да го искат да го строят, или някой да е готов да даде някакви пари, за да започне някакво строителство", допълни Христов.

Според експертът няма база за сравнение между централите проектът в "Белене" и АЕЦ "Козлодуй", тъй като те са коренно различни и в този смисъл не трябва да се прави връзка и между съществуващите блокове на АЕЦ "Козлодуй" и евентуален седми блок на площадката на козлодуйската централа.

Христов обясни, че няма икономически смисъл от това нещо, защото това си е съвсем отделен проект със съвсем отделно финансиране и най-важното – по-друга технология. Дори обучението на хората, които ще управляват централата ще бъде по съвсем друг начин. Единствено, че ще бъдат близко един до друг. Плюс е, че там има струпани фирми, които имат опит в работата с атомни централи. Минус е, защото още нямаме площадка.

По отношение възможността,  поръчаните за АЕЦ "Белене" реактори да бъдат продадени, Румен Христов заяви, че дори да бъдат продадени самите реактори и оборудването, не е ясно какво ще се прави със самата площадка. Неговата идея е този проект да се предложи на търг – площадката, с оборудването.

"Ако проектът е толкова толкова неизгоден, съответно никой няма да се яви да участва в този търг. Ако е изгоден, все ще се намери фирма, която да даде милиард, милиард и половина и вече със собствени сили и средства ще дострои този проект. Държавата няма да има ангажименти към този инвеститор за изкупуване на електроенергия. Продавайки само оборудването ние губим всички пари, които сме дали за площадката", обобщи Румен Христов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст