До 30% от печалбите на рудника в Крумовград ще останат в България

рудодобив

От 2.5 до 4 % ще бъдат концесионните такси за открития рудник в Крумовград, а между 20 и 30% от печалбата му ще остане в България, обяви оперативният директор на "Дънди Прешъс Металс"- Крумовград Ирена Цокова.По думите й в близките дни се очаква получаването на лиценз за строителството на фабриката за рудодобив, което ще отнеме 24 месеца. Рудникът има живот около 10 години, а добивът ще започне през 2020 година, допълни тя.

Срокът на концесията е 30 години, а отдаването на баирите около Крумовград се случи още през 2012 година, когато бе обявено и че държавата ще прибере около 22 млн. долара от концесионни такси.

Според данните, които Цокова оповести се очаква около 300 млн. лева да бъдат инвестирани за изграждането на открит рудник, обогатителна фабрика и съоръжение за минни отпадъци, отговарящи на стандартите за безопасност, опазване на околната среда и устойчиво развитие. Оперативният директор на "Дънди Прешъс" – Крумовград уточни, че 4 млн. лева вече са инвестирани в опазване на археологическото наследство и опазване на защитените видове в региона. Цокова добави, че ще се разкрият 220 работни места по проекта и че ще се инвестират 5 млн. лева за развитието на малкия и среден бизнес в района на града.

Според данни на Българска минно-геоложка камара, минната индустрия в България представлява около 4-5% от БВП на страната. Пряко заетите са около 24 хиляди души, а около 120 хил. работни места обслужват добивната индустрия. 0,9% от територията на страната е отдадена на концесии за добив при 1% средно за ЕС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст