Нескопосан пиар с парите на учителите

Парламент - БСП - Светла Бъчварова

На връх рождения ден на вицепремиера и министър на образованието Меглена Кунева (сряда, 22 юни) БСП поиска оставката й. И то за втори пореден път след заседанието на Изпълнителното си бюро във вторник. Поводът е проведеният през уикенда Национален събор на учителите в столичната зала “Арена Армеец”, който според социалистите е бил политически пиар и провал.

Какво всъщност се случи? За да изкарат новина от събитието, много медии извадиха от контекста думите на Кунева, че ще се работи за увеличаване на учителските заплати с 10% от догодина. И се получиха заглавия в стил: "Решено! Вдигат заплатите на учителите с 10% от догодина". Тази "новина", разбира се, погали слуха на школските преподаватели. Но предизвика гневна реакция у премиера, тъй като от години се знае, че той "дава парите" и съобщава радостните вести. И не може току-тъй някой си министър, пък бил той и вицепремиер, да си позволява да "обещава".  

“Държавата няма пари за обещаното увеличение на заплатите на учителите”, обяви раздразнено още на следващия ден Бойко Борисов. След което се оплака, че всички министри си пожелават двойно и тройно увеличение на заплатите на своите подресорни, но с него и с финансовия министър Владислав Горанов никакви разговори за по-високи учителски заплати не са били водени. “Кунева може би си има резерви в министерството”, натъртено подметна Борисов. Според изчисленията му, десетпроцентният скок на учителските възнаграждения би струвал на хазната 250 млн. лв. годишно.

След тази първоначална реакция вероятно някой  – а може би и самата Кунева е обяснила на премиера каква точно е казала и как е било изтълкувано, та докато той режеше поредната лента, ден по-късно поомекна: "За да се говори за увеличение на учителските заплати, трябва да дойде краят на годината и да се видят всички баланси. По средата на годината не се говори това нещо." И за да замаже впечатлението от предишното си изказване, пък и да не излезе, че той е лошият и не дава, Борисов обясни: "С министъра на финансите Владислав Горанов винаги сме искали да се дава повече за образование, здравеопазване. Кой не иска да даде повече за учителите? Аз искам двойно да им дам. Искам и на докторите двойно да дам, и на полицаите искам да дам." Така излезе, че анонсираното от министъра на образованието увеличение на учителските заплати може да бъде прието като добро пожелание. След което Борисов увери, че ще бъдат положени всички усилия и ще се търсят варианти, но сега не бил моментът да се коментира тази тема. 

И докато замазваше гафа, породен от "разваления телефон" на комуникацията както във властта, така и между нея и обществото Борисов се оплака, че навсякъде, където отидел, все му искали пари – за църкви, за асфалт, за заплати… Нищо чудно. След като още от първия си мандат се държи така, сякаш лично раздава – от благосклонност и по заслуги пари от собствения си джоб (на пенсионерите например), а не става дума за ангажименти на държавата, които се осъществяват с парите на данъкоплатците, няма нищо чудно, че като иде да реже ленти в някое село, му искат за покрива на църквата. Друг въпрос е, че средства за такива дейности се събират от миряните, между които има богати бизнесмени и предприемачи, а пък накрая се ползват за пиар на Министерския съвет или парламентарната група на ГЕРБ.

Сагата с учителския събор, организиран от Кунева, обаче не свърши с недоразумението за десетте процента за възнагражденията на педагозите. БСП отново видя удобен повод да демонстрира своята новопридобита твърда опозиционност и "честити" рождения ден на Кунева с искане за оставка. "Това бе мероприятие с цел – ръководството на министерството да получи политическа подкрепа. То обаче не получи подкрепата на министър-председателя", обяви Валери Жаблянов и припомни начина, по който Борисов отказал на Кунева за 10-процентното увеличение на заплатите на учителите. Заместник-председателят на парламентарната група на БСП Румен Гечев пък се подигра на премиера, че Кунева зад гърба му обещава едни 200 млн. за 10-процентното увеличение на учителските заплати, а той се информирал от "радио Ереван" за това, което вършат министрите му. Според Гечев вдигането на възнагражденията можело да стане с натрупаните излишъци от по-голямата събираемост на приходите, с която премиерът постоянно се хвалел. След което искрено се зачуди кое е вярно – че имаме 2 млрд. повече, събрани от контрабанда, но няма 200 млн. за парите на педагозите, или че такъв излишък няма, защото всички онези 11 млрд. в резерва са за заемите през следващите три години. "Поразяващата уста" от правителството на Жан Виденов "довърши" министър-председателя със заключението: "В правителството има разнобой по темата за образованието и по новия училищен закон, премиерът е изпуснал министрите си, вече не е ясно кой управлява."

Социалистите са внесли законопроект, с който настояват влизането в сила на новия Закон за предучилищното и училищното образование да се отложи с една година и да влезе в сила от 1 август 2017 г. вместо от 2016-а. Това щяло да помогне да се отпечатат спокойно новите учебници. Според левицата бързането с новия закон ще доведе до сериозен хаос в училищата наесен, което също било основание за махането на Кунева от МОН. Към мотивите си червените прибавиха и напрежението, което за пореден път създаде приемът на първолаците в столицата.

Всички тези скандали и нападки пък предизвикаха депутатите от ДБГ да защитят честта на лидерката си и да отговорят остро както на премиера, така и на опозицията. На Бойко Борисов те припомниха, че парите за образование трябва да се увеличават съгласно коалиционното споразумение. "Ние от ДБГ и Реформаторския блок ще продължаваме да настояваме по управленската програма и коалиционното споразумение,  които имаме с ГЕРБ, където в точка 8.1 пише, че всяка година средствата за образование ще се увеличават поетапно – с цел системата да работи по-добре”, заяви Димитър Делчев. "И госпожа Кунева, като министър на образованието, прави точно това", посочи реформаторът.

Депутатът Димитър Танев също се включи в защитата на Кунева: "Разговорите за заплати минават през разговора за бюджета за следващата година. Предстоят разговори между партньорите какви ще бъдат средствата за образование и за всички други сектори. Изказването беше коректно и е нормално всеки министър да работи системите му да бъдат най-добре финансирани."  От своя страна Делчев обобщи разминаването между Борисов и Кунева така: "Можем да кажем, че разговорът за бюджет 2017-а вече започна."

След това реформаторите се нахвърлиха върху БСП. Те определиха изказванията на социалистите от последните дни като "абсолютна лъжа". "Това е ясна политическа манипулация, вижда се, че за тях изборите са на живот и смърт. Истината е, че те започнаха кампанията си с поднасяне на цветя пред паметника на Тодор Живков", обяви разпалено Делчев. Реформаторите по традиция обвиниха правителството на Орешарски и посочиха, че  левите по това време не са внесли нито един закон за образованието. По думите на депутата политиката на БСП в образованието се изчерпвала с назначаването на своите синове и жени на граждански договори.

Очевидно примерът, който дадоха  Патриотите, че исканията им може да се налагат чрез тропане с юмрук по коалиционната маса, а ГЕРБ са склонни да отстъпват, за да крепят стабилността на правителството, е заразителен. Не е изключено предизборно и Реформаторите, подкрепящи кабинета, да се опитат да спечелят дивиденти, като изкопчат от премиера обещание за десетпроцентен “скок” на учителските заплати от 1 януари. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст