Ще питаме Брюксел за малките ВЕИ

природозащитници

Въпреки разгорещените дебати през седмицата депутатите от парламентарната Комисия по енергетика така и не можаха да намерят решение на казуса с малките централи, използващи възобновяеми енергийни източници, изградени със средства по Програмата за развитие на селските райони. Проблемът възникна, след като с промените, направени в Закона за енергетиката през миналата година, преференциалните изкупни цени на близо 300 производители бяха намалени от 560 на 100 лв. за мегаватчас. И изведнъж се оказа, че разходите им многократно надвишават приходите. За проблема бяха сезирани всички отговорни институции в страната. 

"Абсурдът е, че промяната в Закона за енергетиката ни осигури такива постъпления, че те не достигат дори да си платим таксите и удръжките към електроенергийната система. Приетият Закон за възобновяемите източници е част от общоевропейското законодателство. Според него България е приела ангажимент до 2020-а 20% от общата ни енергия да е от възобновяеми източници", се казва в писмата на "зелените" производители, изпратени до всички отговорни институции в страната. Те предупредиха също така, че по вина на държавата няма да бъдат изпълнени целите на Програмата за развитие на селските райони, заради което тя ще бъде санкционирана от Брюксел.

Всъщност Европейската комисия наистина ни санкционираха – с 28 млн. евро, но заради двойното финансиране веднъж по фондовете и втори път чрез преференциалната цена на изкупувания ток. А след корекцията на цените за малките ВЕИ санкцията бе намалена на 4.7 млн. евро. Така че големият въпрос сега е дали при ново увеличение на цените, по които се плаща на жалващите се производители, няма да се стигне до ново "надуване"на санкциите? Затова и  вместо да излязат със становище, депутатите като Пилат Понтийски решиха да помолят Брюксел да каже дали ще има глоба и в какъв размер ще е тя. 

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, който също бе в парламента, обърна внимание, че ако бъде отменена промяната в Закона за възобновяемите енергийни източници, това ще повиши таксата "Задължения към обществото" с 0.35 лв. за мегаватчас. Той посочи и че регулаторът не може да реагира толкова бързо и да определи до 30 юни новите цени за малките централи, използващи възобновяеми енергийни източници.

Според данни на КЕВР от 2015-а мощността на тези централи, изградени по селската програма, е 23.47 мегавата, което представлява 0.08% от общото количество инсталирани мощности в страната, а делът им спрямо общото количество произведена енергия от ВЕИ е 0.87 на сто. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст