Британското правителство е предприело мерки да успокои гражданите на Европейския съюз в страната, че няма да настъпят незабавни промени за тях след решението на референдума Великобритания да напусне ЕС. Това заяви говорител на премиера Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс.
"Статутът на пребиваващите във Великобритания граждани на ЕС ще трябва да се договори като част от преговорите по Брексит ще се реши от следващия премиер. Има редица сложни въпроси, които ще трябва да се договорят, включително този. Решението ще е на следващия премиер и ще е част от дискусиите как Великобритания да напусне ЕС и какви отношения ще имаме с тях в бъдеще", се казва в информацията от Даунинг стрийт №10.
Все повече политици призовават за подкрепа на гражданите на ЕС в страната, както и на тези гласували за оставането в ЕС на референдума. Бившият британски премиер Тони Блеър смята, че 48-те процента британци, които са подкрепили членството в Европейския съюз, се чувстват безправни. Той попита „щом волята на народа се измества, след като започнаха да се появяват подробности за това какво означава Брексит за страната, тогава защо трябва да го признаваме това?“.
Междувременно лидерът на Партията за независимост във Великобриания Найджъл Фарадж подаде оставка с аргумента, че вече си е свършил работата. Фарадж заяви, че партията е в добра позиция и е категоричен, че няма да промени решението си,както го направи след изборите през 2015 г.
Дейвид Камерън и лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин изключиха възможността за провеждане на втори референдум, на който гражданите на страната да се произнесат за членството на Великобритания в ЕС.