Няма как да се говори за антикорупционни реформи без работеща съдебна система. Това заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, по време на изказването си в рамките на дванадесетия обществено-политически форум за противодействие на корупцията „Завладяване на държавата и противодействие на административната и политическа корупция в България”.
„За сега нашата борба с корупцията се изразява в промени в нормативната уредба. Пример за това са последните поправки в Конституцията от миналата година, които касаят разделянето на ВСС на две колегии”, посочи Панов. По думите му краткосрочната цел на това разделяне е съдиите да се самоуправляват, независимо от прокурорите и с по-малко влияние от политиците.
Панов обясни, че първоначалната идея е била Съдийската колегия на ВСС да се състои от 13 членове – 6 представители на съдиите, председателите на ВАС и ВКС, както и 5 члена от парламентарната квота. „Така представителите на гилдията на съдиите биха имали лек превес в такава структура. Какво всъщност се случи? Депутатите преместиха един човек от парламентарната квота от прокурорската колегия в съдийската. Така с един куршум убиха две реформи – засилиха политическото влияние на партиите в съдийската колегия и гарантираха, че сегашното управление в Прокуратурата няма да се промени”, обясни още Панов.