Нетарифните ограничения може да повлияят на българския бизнес след Brexit 0
06.07.2016 | 14:02 по статията работи: econ.bg
Във финансовата сфера може да се изгуби паспортизирането
Снимка: New Balkans Law Office
По-сериозно влияние за българския бизнес след Brexit могат да имат нетарифните ограничения. България ползва много британски опит и експертиза в областта на финансовите, консултантските и адвокатските услуги. Това заяви Камен Шойлев, партньор в правната кантора New Balkans Law Office с офиси в София и Лондон.
Във финансовата сфера например, освен ако не бъде изрично уговорено друго, ще се изгуби паспортизирането, което позволява при регистрация в една страна от ЕС да работиш във всички останали. Възможно е например това да засегне компании от секторите под лицензионен режим. Според Шойлев след 6 месеца до 1 година ще има повече яснота по тези рискове, т.к. тогава ще е вероятно да добият форма намеренията и на Обединеното кралство, и на другите страни-членки по преговорните им позиции за новите форми на взаимен достъп до пазарите им.
Ще има рискове и за някои групи от компании, включващи структури в Обединеното кралство, въпреки че те няма да бъдат веднага и пряко повлияни от евентуалното реализиране на Brexit. Преди референдума от 23-ти юни, New Balkans Law Office са наблюдавали все по-често клиентите им в България да желаят да използват британски дружества заради много по-развитото правораздаване в областите на отношенията вътре в дружествата; с цел да се постигат определени правни ефекти, които българското право не предлага (или предлага само при акционерни дружества); заради възможностите за финансиране (например с рискови капитали, които са много по-изобилни в Лондон); заради ролята наанглийското право при сливания и поглъщания и заради по-добрата репутация, която придава наличието на английско дружество; за фирми които продават глобално, например в софтуерната сфера. Тези добри причини страните да използват английско право и английски корпоративни и правни форми няма да изчезнат в случай на Brexit. Те могат дори да бъдат допълнени с нови поводи за свързване с Обединеното кралство, ако Великобритания бъде принудена да повиши своята конкурентноспособност като намали корпоративния си подоходен данък до ниво под 15%, каквото намерение е заявил вчера британският финансов министър.
………………
Фирмите у нас остават позитивни за бизнес контактите си с Великобритания
6.7.2016 Инвестор, Малко под една трета от анкетирани от БТПП компании посочват, че ще претърпят негативи заради Brexit, защото имат бизнес отношения със страната
Българският бизнес, търгуващ с Великобритания, на този етап е относително спокоен за бъдещите си взаимоотношения с местните фирми. Това показват резултатите от анкета сред членовете на БТПП на тема „Великобритания – излизане от ЕС”.
Една пета от запитаните представители на бизнеса посочват, че излизането на Великобритания от ЕС няма да се отрази на бизнеса им, въпреки че търгуват със страната. В същото време 27% смятат, че ще претърпят негативи, защото имат бизнес отношения с фирми от Великобритания. Около половината от участниците – 46%, не очакват никакви промени, тъй като нямат бизнес връзки с британски фирми.
В случай, че ескалират настроения относно българите на Острова, това неминуемо би довело както до промени в паричните потоци към България от работещи там българи, така и на свободното движение в посока Великобритания, смятат запитаните в анкетата.
Почти 60% от участниците отговарят, че недостатъчната ефективност на европейската администрация е сред истинските причини за вземането на решение от избирателите на Великобритания за напускане на ЕС.
Голяма част – 44%, са на мнение, че високите разходи за участие в европейската интеграция и ниската възвращаемост също е сериозна причина за Brexit. Прекомерната намеса на ЕС във всяка сфера и ограничаване свободата на предприемачеството се посочва като друга причина от 32% от участвалите в допитването.
Огромната част от участващите в анкетата – 90%, са на мнение, че най-доброто решение в настоящата ситуация е да се търсят промени в рамките на ЕС. Съгласно изразените позиции може да се обсъди според спецификите на районите – географски и културни ценности и традиции, да се обособят по-малки конгломерати, способни да оцеляват при кризи.
……………..
Зам.-министър Любен Петров представи икономическите мерки на правителството пред Британо-българската бизнес асоциация
29 юни 2016
Предприемаме мерки, които да задълбочат доверието на нашите партньори и да утвърдят България като атрактивна инвестиционна дестинация и перспективен пазар. Това заяви заместник-министърът на икономиката Любен Петров пред фирмите членове на Британо-българската бизнес асоциация (БББА). В срещата взеха участие Сара Райли, заместник-посланик на Великобритания, Дейвид Хемпсън, председател на БББА, Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката. Заместник-министър Любен Петров очерта приоритетните области на работа на правителството, свързани с изграждане на конкурентоспособна, ресурсно-ефективна нисковъглеродна индустрия чрез въвеждане на нови технологии, иновации и стимулиране на иновативните фирми; подобряване на условията за бизнес чрез намаляване на административната и финансовата тежест за бизнеса.
„Провеждаме реформа, чрез която да бъде оценявано въздействието на промените в законодателните актове върху бизнес средата. Тази оценка би трябвало да придружава всеки законопроект по отношение на бизнес средата. Изработихме концепция за прилагане на тест за малки и средни предприятия /МСП/. Тази мярка служи и в борбата със свръх регулацията“, подчерта заместник-министърът. Той акцентира още върху реформирането на професионалното образование и по-активно взаимодействие между средните и висшите училища и бизнеса, ускореното въвеждане на електронно управление, осигуряване на прозрачност на публичните дейности и превенция на корупцията. Заместник-министър Петров представи макроикономическите показатели на страната, както и насърчителните мерки за малките и средните предприятия, развитието на индустриалните зони и София Тех парк. Заместник-министърът очерта изпълнението на Оперативна програма „Иновации и конкурентосопобност“ 2014 – 2020, като изтъкна, че вече има подписани договори за изпълнение на 470 проекта по тази програма.
Интересът на фирмите от Британо-българската бизнес асоциация бе насочен към работата на правителството, свързана с реформа в образованието и връзката му с потребностите на бизнеса, мерките за реформиране на съдебната система, нормативната уредба, свързана с концесиите и публично-частното партньорство, както и с резултатите от посещението на министър Божидар Лукарски във Великобритания, които бяха представени пред членовете на БББА от г-н Каролев.
„Британско-българската бизнес асоциация е двустранна търговска камара и към момента в организацията членуват повече от 60 български компании, както и още толкова британски и международни компании. Нашият ангажимент е еднакво силен както към българските компании, които търсят възможности на британския пазар, така и към британския бизнес в България“, посочи Дейвид Хемпсън, председател на БББА. Той подчерта необходимостта асоциацията и Министерство на икономиката да работят заедно, за да убедим чуждестранните инвеститори, че България е добро и сигурно място за бизнеса.След историческия референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз, заместник-посланик Сара Райли увери гостите в приятелството между Великобритания и България и ангажираността на посолството в подкрепа на двустранните бизнес отношения между двете страни.
"Двустранната търговия между нашите страни се е увеличила три пъти през последните петнадесет години, като Великобритания е един от най-големите инвеститори в България, а българските компании показват завишен интерес за започване на бизнес в Обединеното кралство. Уверени сме, че добрите взаимоотношения, на които Великобритания се радва с България ще продължат и ще се развиват", посочи още тя.
………………
Зам.-министър Даниела Везиева: Имаме силни търговски взаимоотношения с Великобритания, които, надявам се, ще се запазят
28 юни 2016
„Имаме изключително добри взаимоотношения с Великобритания и двете страни печелят от това. Надявам се тези традиционно добри връзки ще бъдат запазени въпреки изразената воля на референдума за излизане от ЕС“. Това посочи заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева пред журналисти в к.к. „Златни пясъци“, където днес открива приемна на Комисията за защита на потребителите.
Везиева подчерта, че волята на хората във Великобритания е да напуснат ЕС, но страната не е заявила официално позицията си за излизане. „Това ще е един изключително дълъг процес, който поражда стрес и несигурност, но на този етап е трудно да се определи какъв ще бъде ефектът от него“, посочи още Везиева. По нейни думи всяка крайна прогноза за икономическите и социални последици от решението на британския народ би навредила, защото ефектът при всички случаи ще има много и различни аспекти. „Трябва да сме много внимателни в говоренето си и да не избързваме с оценките“, допълни още тя.
Великобритания е сред държавите, с която имаме най-силен търговски обем, като за 2015 г. тя заема 8-мо място в нашия износ и 16-то във вноса ни. През 2015 г. стокообменът между двете страни е нараснал с 14,5% спрямо 2014 г., достигайки 1,0684 млрд. евро. Българският износ е нараснал с 19,9%, достигайки 586,7 млн. евро, а вносът – с 8,4 % до 481,7 млн. евро. Търговското ни салдо е положително от 2011 г. насам.
Великобритания се очертава като перспективен пазар на българските текстилни изделия, готови облекла, мебели и козметични продукти. Налице е интерес за внос във Великобритания на стоки на хранително-вкусовата промишленост и по-специално биологично чисти продукти и вино.
През последните години най-голям дял в износа за Великобритания заемат продукти на текстилната промишленост – дамски и мъжки костюми, ризи, блузи, прежди, фланели, пуловери и др.
..
3. Инвестиции
Преки инвестиции на Великобритания в България (в млн. евро) 2005-2015 г.
Страна
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Велико-британия
343.4
820.4
833.6
637.4
251.1
-257.9
-298.4
-71.5
-80.4
175.7
-30.0
По данни на БНБ
Британски ПЧИ от януари до края на 2015 г.
До края на 2015 г., по предварителни данни на БНБ, се отчитат отрицателни инвестиционни потоци от Великобритания в размер на 30.0 млн. евро (-30.0 млн. евро).
За първо тримесечие на 2016 г. се запазват отрицателните инвестиционни потоци от Великобритания на стойност 19.1 млн. евро (-19.1 млн. евро).
Сред 100-те най-големи фирми с участие на чуждестранни инвеститори в България са дружествата: "Уилям Хюз България" ООД – метални изделия, конструкции и профили (William Hughes), Шел България ЕАД – търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали (Shell), Домейн Бойар АД – производство на вина от грозде (Boyar International), "Импириъл Табако България" ЕООД – Търговия на едро с тютюневи изделия (Imperial Tobacco Group Plc) са с участие на инвеститори от Великобритания (по данни на БАИ).
Добрият макроикономически и инвестиционен климат, включително стимулите, предоставени от Закона за насърчаване на инвестициите и други данъчни закони, са добра възможност за привличане на британски инвестиции в българската икономика.
От 1 януари 2007 г. търговският обмен между България и Великобритания е освободен от количествени ограничения и се третира като вътрешно-общностен, вследствие на членството на двете страни в ЕС.
………………