Милиардерски странности

клм

Дейвид Рокфелер е известен банкер, глобалист и държавен деец. Малцина обаче знаят, че американецът, който отбеляза стогодишнината си през 2015-а, е и колекционер. Само че вместо да инвестира в платна на стари майстори и брилянти, собственикът на 3 млрд. долара събира насекоми. Колекцията му, наброяваща около 40 хил. екземпляра, включително и бръмбари, пеперуди, молци и скакалци, се смята за една от най-големите в света. Рокфелер слага началото й на 7-годишна възраст, когато открива на моравата пред дома си бръмбар от вида Parandra brunneus. И я попълва цял живот по време на многобройните си пътувания. По думите му: "Насекомите се запазват и колекционират лесно заради твърдата им обвивка. Събирах ги от цял свят – където и да ходех, винаги държах буркан за бръмбари в джоба си. Имам насекоми от всички континенти, с изключение на Антарктида."

За намерението си да похарчи 100 млн. долара в търсене на извънземни цивилизации основателят на групата фондове DST Global и притежател на 2.8 млрд. долара Юрий Милнер обяви през 2015-а. Негов партньор в начинанието е британският физик Стивън Хокинг, с когото предприемачът се запознава още през 1987-а. В първия етап на проекта, който ще продължи 10 години, може да участва всеки желаещ да се изяви като астроном любител или учен. Сигналите от извънземните цивилизации ще се търсят с помощта на радиотелескопи, концентрирани върху три области: милионите звезди, близки  до слънцето, Млечния път и съседните му галактики. През пролетта на 2016-а милиардерът съобщи, че е готов да инвестира още 100 млн. долара в проекта  Breakthrough Starshot за изграждането на наноспътник, който да стигне до звездната система Алфа Центавър за 20 години. Според астронавтите около една от тамошните звезди може би се върти планета, подобна на Земята, където не е изключено да съществува живот.

Деветдесетгодишният основател на IKEA Ингвар Кампрад казва, че на неговата възраст е глупаво да пилее пари. Милиардерът пътува с икономична класа, когато ползва самолет, и с намаление за пенсионери, когато се придвижва с обществения транспорт на земята. През 2008-а Кампрад си оплака, че платените 22 евро за подстригване в холандски фризьорски салон са превишили допустимия му бюджет за прическа: "Обикновено се стремя да се подстригвам, когато се намирам в някоя развиваща се страна. Миналия път беше във Виетнам". А през пролетта на 2016-а Кампрад призна в документален филм на шведската телевизия, че се облича с дрехи втора употреба и от битпазарите.

Американският бизнесмен Ърл Станфорд, който основа в края на 90-те години на ХХ в. компанията Unitech за компютърно моделиране и обучение, накара хората да заговорят за него след първата инагурация на Барак Обама. Станфорд похарчи 1 млн. долара, за да покани на встъпването в длъжност на новия президент няколко стотици бедни американци. Инициативата му получи названието "Народна инагурация". Участвалите в нея  безимотни, ветерани от войната и хора с тежки заболявания бяха настанени от милиардера в хотел Marriott във Вашингтон. Станфорд пое и разноските за няколко тържествени обеди и вечери, както и за присъствието им на парада и на бала по случай встъпването в длъжност на държавния глава. Той плати за смокингите и вечерните рокли под наем, както и за фризьорските услуги на участниците в проекта му. "Беше невъзможно да различиш хората, в чиито сметки има милиони, от онези, които нямат пукнат грош", отбеляза впоследствие Станфорд. 

Австралийският милионер Клайв Палмър направи състояние във въгледобивната промишленост, а после и от туристическия бизнес. Той е собственик на курорта Palmer Coolum Resort на крайбрежието на Съншайн Коуст и на корабостроителната компания Blue Star Line. През 2012-а Палмър обяви най-новия си амбициозен проект – да създаде точно копие на печално известния "Титаник". По данни на The Independent "Титаник II" ще осъществи първия си рейс през 2018-а. На него ще има 9 палуби и 840 каюти, разположени в три класи. Корабът ще може да приюти 2400 пътници и екипаж от 900 човека. Според замисъла те ще бъдат облечени в дрехи и униформи от началото на ХХ век. Все пак новият плавателен съд ще се различава от предшественика си. Той ще бъде снабден с най-модерните системи за навигация, спътников контрол и съвременни средства за евакуация. Спасителните лодки ще са много повече, маршрутът също ще е различен. Първият "Титаник" пътувал от британския Саутхемптън през Атлантическия океан към Ню Йорк. Докато "Титаник ІІ" ще тръгне от пристанището на китайския град Цзянсу и ще се отправи към Дубай.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст