Решенията за прегледите на активите на пенсионните фондове и на застрахователните дружества се вземат с единодушие, съобщиха от Комисията за финансов надзор (КФН) в позиция по повод коментари в медиите за разнопосочни мнения в страните, които управляват процеса. КФН определя това като разпространение на "непълни технически детайли и кореспонденция“.
Вчера стана ясно, че в кабинета на министър-председателя е получено писмо от Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), в което се отправят препоръки и съвети за някои аспекти на предстоящите стрес тестове. Министърът на финансите Владислав Горанов уточни, че никой от Асоциацията на застрахователите не се е обръщал към него с някакви опасения за предстоящите тестове.
Прегледът на балансите на застрахователните дружества и на активите на пенсионните фондове започва на 15 юли 2016 г., според единодушното решение на Управляващия комитет (УК), който ръководи провеждането на прегледа. В УК участват следните европейски и български институции: Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), Европейската комисия (ЕК), Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), Министерство на финансите (МФ), Българската народна банка (БНБ) и Комисията за финансов надзор (КФН), уточняват от комисията.
Комисията за финансов надзор изрази сигурност в легитимността на упражнението, което ще започне след броени дни. Процесите по прегледите на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователните дружества се управляват от УК, който се председателства съвместно от КФН и EIOPA.
Подобен преглед се провежда за първи път в рамките на Европейския съюз (ЕС) и е ръководен и управляван от УК под изключително строг контрол. Ето защо инсинуации и спекулации с информация относно прегледа, и в частност оповестяването пред обществеността на някои непълни технически детайли и кореспонденция между членовете на УК, са крайно нежелателни и вредни за финансовата стабилност в държавата, твърди още в позицията си КФН.
Комисията за финансов надзор уверява гражданите, че могат да бъдат спокойни за своите вложения. Средствата на гражданите не са застрашени от това техническо упражнение, което предстоящият преглед представлява. Той ще се осъществи при спазване на най-високи професионални и етични европейски критерии в подкрепа на финансовата стабилност в България.
"Ето защо инсинуации и спекулации с информация относно прегледа и в частност оповестяването пред обществеността на някои непълни технически детайли и кореспонденция между членовете на Управляващия комитет са крайно нежелателни и вредни за финансовата стабилност в държавата“, допълват от КФН.