Бившият португалски премиер и върховен комисар на ООН за бежанците – Антониу Гутериш, е фаворит в надпреварата за генерален секретар на ООН. На 21 юли, след първото тайно гласуване при закрити врата на Съвета за сигурност, в подкрепа на Гутериш гласуваха 12 делегати. На второ място от 12-те кандидати за поста е бившият словенски президент Данило Тюрк с 11 гласа. Две страни са гласували с бюлетина "не подкрепям" за Тюрк, а срещу Гутериш няма нито един отрицателен вот. Българката Ирина Бокова, която оглавява ЮНЕСКО, бившият външен министър на Сърбия – Вук Йеремич, и бившият македонски външен министър – Сърджан Керим, са на трето място с по девет гласа.
Гутериш е еднакво приемлива за САЩ и Русия кандидатура, с утвърден авторитет на експерт и политик. В началото на годината 66-годишният португалец завърши мандата си начело на Върховния комисариат за бежанците – пост, който заемаше от 2005-а. Той бе на ”горещия стол“ в пика на бежанската криза, предизвикана от конфликта в Сирия. Инженер е по образование, умерен социалист, католик и проевропеец, признат за един от най-диалогичните политици.
Гутериш може да е фаворит сред делегатите в Съвета за сигурност, но има и сериозни врагове в лицето на противниците на мигрантите. Той успя сериозно да ги подразни, като предложи ЕС да организира система за директно превозване на бежанците със самолети от мястото на влизането им в общността до държавите, където могат да получат убежище, без да ги принуждават да вървят пеш през Балканите. "Въпросът за това дали да се приемат бежанците или не, не стои на дневен ред. Евросъюзът е длъжен да ги приеме и да обезпечи бъдещето им“, каза тогава португалецът.
Въпреки резултата от гласуването, Ирина Бокова не губи шанса си за победа. Тя е в челната тройка и е първа сред жените кандидати. Ако се доверим на лансираната от началото на конкурса теза, че постът трябва да се заеме от жена, по възможност от Източна Европа, Бокова е човекът, който ще оглави ООН. Не такава е обаче картината според анализ на американското издание "Политико". То твърди, че Източна Европа е с малки шансове да излъчи следващия генерален секретар. Според него в края на април е имало закрита за медиите среща между посланици от ЕС, на която представителят на Великобритания в световната организация Матю Райкрофт е подчертал, че ако страните от Източна Европа искат да получат поста, ще трябва да помислят да номинират нови кандидати.