Духовните лица, независимо към коя религия принадлежат, трябва да бъдат обучавани в България. Държавата трябва да има решаваща роля при образованието и даването на документ за религиозните представители, който им дава възможност да проповядват. Това каза пред медии в парламента Димитър Делчев, секретар на парламентарната група на Реформаторския блок.
Когато духовни лица се обучават в държави, където се изповядва различен тип ислям като Йемен, Саудитска Арабия, те идват у нас и започват да разпространяват религията си без санкцията на държавата, смята той. Тези хора говорят на различен език и само хората в храма разбират какво се проповядва. Това може да се окаже проблем в бъдещето, заяви Делчев.
Депутатът бе категоричен, че трябва да се приеме законодателство, което внимателно да регламентира как се проповядват религиите, без да се прави разлика между тях. В противен случаи рискуваме българските мюсюлмани и представители на други етноси, с които живеем толкова години в условия на толерантност и добросъседство, да бъдат уловени в клопката на радикални течения, коментира той.
Трябва да сме сигурни, че ще се разпространяват единствено идеите и ценностите, които проповядва съответната религия, а не идеи за доминация и надмощие, добави той. Радикализирането при мюсюлманите и създаването на тези течения, не е религиозен проблем, а е породено от жажда за политическа власт и за пари, затова трябва да бъдем внимателни, каза още депутатът от партията на Кунева.
Относно финансирането на религиозните институции и училища Делчев заяви, че даренията от легитимни организации не могат да бъдат забранени, но може да се направи публичен регистър на дарителите, а българските служби за сигурност да проверяват организациите, които дават парите. Ако засекат източник на финансиране, за който има данни, че се занимава с радикален ислям или друга опасна дейност – тогава службите трябва да действат с цялата строгост на закона, категоричен бе той.