Президентските избори приближават, а основните играчи в надпреварата все още не са известни на публиката. Политическите формации се надлъгват, бавейки номинациите. Тон за това поведение даде ГЕРБ, чийто лидер Борисов обяви, че претендентът на формацията ще стане ясен през септември – общо взето, в последния момент. В петък (22 юли) той каза, че коренно ще преразгледа търсената фигура. Следващият държавен глава трябвало да е обединител, който да бъде приет от всички. Ясно е, че БСП изчаква, за да издигне адекватна на управляващите номинация. Но през последните седмици в медийното пространство проблесна името на омбудсмана Мая Манолова. То се завъртя като непартийна кандидатура, тъй като след избора й за обществен защитник Манолова напусна столетницата. Заговори се и че следвайки световните модни тенденции, е добре да бъде излъчена жена за "Дондуков" 2. Последният пример е изборът на Тереза Мей за министър-председател на Великобритания. А Манолова добре се вписва като социален държавен глава заради нейната изключителна активност като омбудсман. Това й спечели популярност и обществена подкрепа след по-уязвимите слоеве от обществото.
Опипване на обществените нагласи или реално намерение се крие зад тази кандидатура? Първо дойде информация от Видин. Граждански организации в града поискали социалистката да бъде предложена като непартиен кандидат за президент. После започнаха да стават ясни номинациите от общинските конференции на БСП. И Манолова се оказа сред кандидатите на повечето места, в които вотът е минал. Тя бе поискана от организацията в Шумен, Русе, Кърджали, Пернишко, Златарица, столичните райони "Студентски", "Сердика",
"Люлин" и "Овча купел", в общините Криводол – Врачанско, Сопот – Пловдивско, Сухиндол – Великотърновско, Две могили, Ценово и други. До 26 юли (вторник) ще продължи процесът по издигане на кандидатури в местните организации, а ограничение за броя на имената няма. След това трябва да се събере Националният съвет на партията, който с тайно гласуване да реши кой да отиде на избори. Това вероятно ще се случи след редовната сбирка на социалистите на Бузлуджа в края на юли. "Мая Манолова разви една изключително активна дейност по отстояване и защитаване на определени граждански права като омбудсман. Смятам, че тя има своите шансове за кандидат-президент", заяви открито бившият лидер на левите Михаил Миков.
Дали самата Манолова ще се впусне в подобно начинание не е ясно. „Това не ми е тема в момента“, заяви тя. И обясни, че е фокусирала енергията си върху работата си на омбудсман. Няма конституционни пречки тя да бъде издигната, трябва да подаде оставка само в случай, че бъде избрана на друга длъжност. Манолова обаче пое поста само преди година с ангажимент към хората, които ще защитава. Ако се впусне в кампания, която не спечели, ще й е трудно да се върне с изправена глава да изпълнява ролята си на омбудсман, коментират депутати. Ако й се наложи да си тръгне от поста, без да се пренесе в кабинета на „Дондуков“ 2, БСП ще изгуби този много важен инструмент за обществено влияние.
В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана нов се избира в едномесечен срок от съответното решение на Народното събрание. Кандидатури могат да издигат както отделни народни представители, така и парламентарни групи. Изборът става с таен вот с подкрепата на повече от половината гласували депутати. Това ще рече, че той трябва да има подкрепа и от мнозинството, а БСП разполагат само с 38 народни представители. При вота за Манолова тя получи рамо от управляващата коалиция. Как дойде тази подкрепа за публиката не стана ясно. Моментната конюнктура обаче трудно ще се повтори. Така че е нормално самата Манолова да се колебае какво да направи.
Освен това сред ръководството на партията няма единство дали да бъде подкрепена нейната кандидатура, научи „БАНКЕРЪ“. Въпреки растящата й популярност заради битките й с „Топлофикация“, ЧЕЗ, ВиК дружества, мобилните оператори и др. тя беше едно от остриетата на столетницата. Така събра много негативи особено по времето на правителството на Пламен Орешарски, когато водеше голяма част от битката с протестиращите. А и нагласите, че президентският пост може да бъде поет от жена, не са споделяни от всички в партията. Факт е, че тя трябва да бъде и върховен главнокомандващ, притеснява някои от колегите й. Как ще застане пред армията и те ще имат респект, освен това човекът за „Дондуков“ 2 трябва да има много широк международен опит и познания, смятат някои. Други пък са убедени, че това е единственият възможен ход на левицата, ако иска да има добър резултат на вота, защото социалистите не могат да са сигурни дали ще стигнат до балотаж, тоест дали ще се преборят за второто място. Сред номинираните по места са и Илияна Йотова, Янаки Стоилов, а социалистите в Шумен дори са предложили вицепрезидента Маргарита Попова.
Още не е ясен претендентът на Патриотичния фронт и "Атака", които обявиха, че ще участват заедно на президентските избори. Но той не бива да бъде пренебрегван при раздаването на картите, както и търсената силна гражданска кандидатура на Реформаторския блок. Не е ясно и как ще се развият отношенията с евентуалните коалиционни партньори на БСП за вота за президент. Лидерът им Корнелия Нинова подаде ръка към бившите си другари от АБВ. Ще постигнат ли съгласие обаче съвсем не е сигурно.
"Нашата партия няма да подкрепи партиен кандидат за президент от БСП", заяви заместник-председателят на АБВ Ивайло Калфин в четвъртък (21 юли). Той определи като странно поведението на социалистите, които ги карали да чакат. "От номинациите им ще излязат пак номинации, които те ще искат ние да подкрепим, което няма как да се случи", допълни бившият вицепремиер.
След вътрешното допитване в БСП стана ясно, че членовете на партията не желаят имената на Георги Първанов и Ивайло Калфин да бъдат дискутирани по време на преговорите. Азбукарите не харесаха ултиматума и обявиха, че не допускат такива ограничения. Калфин заяви, че АБВ не искат да представят своите кандидати поради чувствителността по темата от гледна точка на партньорите вляво. И за да не излезе, че съпартийците му предпоставят решението за избор. По думите му колегите му имали идеи за "по-широко скроени кандидати" и очакват да видят убедителен кандидат, а "не избран от партийното ръководство".
Така вратата към "Дондуков" 2 остава отворена и никой не се наема да прогнозира кой ще мине през нея.