Международните санкции няма да пречат на КНДР да се увеличи броят на изстрелваните сателити и дори да забие националния флаг на луната, заяви в интервю за Associated Press директорът на научно-изследователския център в космическата агенция на страната ( National Aerospace Development Administration – NADA) Хьон Кван Ил (Hyon Kwang Il).
"Нашата страна започна да реализира предначертания план и да постига големи успехи. Независимо от това, кой какво си мисли, страната ни ще пуска все повече спътници", каза в интервюто Хьон.
"Докато САЩ и техните съюзници се опитват да ни пречат в изследването на космоса, нашите учени занимаващи се с космически изследвания, ще завземат космоса и безусловно ще забият флага на КНДР на луната", каза Хьон.
Той подчерта, че Северна Корея планира да разработи сателити за наблюдение на земята и да разреши комуникационните проблеми чрез разработка на геостационарни спътници. "Всичко това ще бъде в основата за полета до Луната", добавил той.
Директорът на на научно-изследователския център изрази надеждата си, това да се случи до 10 години, добавяйки, че в този период Северна Корея планира да "извърши пилотирани космически полети и научни експерименти в космоса", както и да проучи други планети.
Според Хьон Северна Корея е постигнала доста голям напредък в разработването на ракети с голям обсег, която може да достигне почти всяка цел, "по-специално територията на Америка," така че "не е необходимо да се използва космическата програма за развитието на балистични ракети." Според агенцията, в орбита в момента има два сателита Северна Корея.
В сряда Северна Корея проведе редовни тестове на балистични ракети, една от които достигна изключителната икономическа зона на Япония, предизвиквайки тревога и осъждане от страна на Токио. Според оценките на южнокорейските военни, Северна Корея е провела повече от 30 опита за изстрелване на ракети от идването на власт в страната на Ким Чен Ун през 2011 г., въпреки забраната за изстрелване на севернокорейските балистични ракети и изпитването на ядрени оръжия от Съвета за сигурност на ООН.
Хьон заяви пред Асошиейтед прес, че миналата седмица военна Пхенян е усвоил "главните и основни техники в изстрелването на балистични ракети на далечни разстояния, включително техниката на първоначален старт, разделяне полета на етапи, техники за контрол на насоки и повторното въвеждане. Според него всичко е готово да започне да функционира."
Известно е, че Северна Корея има арсенал от 300 балистични ракети от типа Rodong, чиито максимален обхват е 1300 км (800 мили). Очаква се Пхенян да извърши повече опити с ракети през следващите седмици, в знак на протест срещу годишните съвместни военни учения на САЩ и Южна корея, които започват по-късно този месец. Северна Корея описва тези учения, като репетиция за нахлуване в страната. В момента около 28 500 американски войници са разположени в Южна Корея и десетки хиляди повече в Япония.