"Летище София" отчете 4.27 млн. лева печалба за първите 6 месеца на годината. От данните на държавното дружество "Летище София", което в момента стопанисва столичния аеропорт става ясно, че този финансов резултат надминава очакванията на дружеството с 2.3 млн. лева. В сравнение със същия период на 2015 година печалбата е с 1.4 млн. лева по-голяма. Това преизпълнение според междинния финансов отчет се дължи основно на по-високите приходи от продажби на стоки в магазините.
Към края на юни приходите на "Летище София" достигат 61.6 млн. лева, което е с над милион над очакваното и с 6.5 млн. лева повече от приходите за същия период на предходната година. Този резултат се дължи основно на ръста на превозените пътници, които са се увеличили с 14% на годишна база до 2.1 млн. души. На годишна база софийската аерогара отчита 23% спад на пътувалите с туристически чартърни полети и с 4 на сто по-малко ползвали вътрешните линии от София до Варна и Бургас. От отчета се вижда още, че 59 на сто от преминалите през "Летище София" пътници са ползвали Терминал 2.
През първото полугодие столичното летище отчита с 12% повече осъществени излитания и кацания – 23 795. Като увеличението при редовните международни полети е било в рамките на 15 на сто, а при специализираните превози с 2%. Чартърните полети са били със 7 на сто по-малко, а тези по вътрешните линии са намалели с 2%.
Според финансовия отчет разходите на дружеството от началото на годината са с 1.5 млн. лева по-малки от очакваните – 56.9 млн. лева. На годишна база обаче разходите на летището са се увеличили с близо 5 млн. лева.
Във връзка с откритата процедура по възлагане на "Летище София" на концесия, срокът за подаване на оферти, по която изтича на 20 октомври, от дружеството не очакват промени в дейността си поне до края на годината. Идеята на правителството е да отдаде столичното летище на концесия със срок 35 години. Като бъдещият оператор ще трябва да заплати минимално еднократно концесионно плащане в размер на 660 млн. лева с ДДС. Размерът на годишните плащания е 9.95 млн. лева, като на всеки три години се предвижда годишното плащане да се коригира с инфлацията за съответния 3-годишен период. Очакванията са за целия период на концесията държавата да спечели над 1.2 млрд. лева.