Интерпол с уплах от „Розовите пантери“

рифат хаджиахметович

Около прочутата обирджийска банда "Розовите пантери" отново се разшумя, въпреки че мине не мине време и Интерпол току обяви, че групата е била обезвредена веднъж завинаги. В началото на август поредната вест за "кончината" на групата, специализирала се в бижутерски обири, дойде от Барселона. Там бяха задържани петима членове на "Розовите пантери".

Арестът им е извършен в петък (5 август) миналата седмица, след като "Розовите пантери" ударили бижутерски магазин в Барселона. За по-малко от минута престъпниците изнесли скъпоценности за 400 000 евро. До арестите се стигнало, след като германската полиция информирала службите в Испания, че един от крадците е отпътувал от Белград за Барселона.

Както винаги досега, всички задържани са граждани на бивша Югославия. В историята на "Розовите пантери" обаче има и българска следа, макар и само документална. През май 2009 г. полицията в Париж обяви на всеослушание, че бандата е обезглавена. Причина за категоричността на това твърдение бе фактът, че при зрелищна акция на френски спецчасти в хотел до площад "Пигал" са арестувани черногорецът Зоран Костич и хърватинът Владо Серзлия. Парижките полицаи се похвалиха, че 39-годишният Костич е един от организаторите на "Розовите пантери", а 36-годишният хърватин бил най-добрият му приятел. Десетина дни по-рано двамата обрали посред бял ден бижутерски магазин в Лозана, като си тръгнали с часовници за 2 млн. франка, при това бягали пеша. 

Френските служби успели да хванат дирите на двете "пантери" след съдействие на Интерпол. През март с.г. негови служители засекли в Ларнака един от членовете на "Розовите пантери", черногореца Рифат Хаджиахметович. Задържането му общо взето станало случайно. Рифат пътувал по света, използвайки фалшив български паспорт. Точно заради паспорта менте обаче той бил арестуван, след което е установена истинската му самоличност. 

Рифат Хаджиахметович е бил издирван от Интерпол за обири. Той участвал в нападения на бижутерски магазини в Бахрейн, в Токио, в арабските емирства, в Тенерифе, както и при прочутия обир във филиал на бижутерската верига "Хари Уинстън" на луксозния булевард "Монтан" в Париж през декември 2008 година. Това може би е най-дръзкият обир на "Розовите пантери". Трима от тях били дегизирани с руси женски перуки, а четвъртият извадил пистолет и граната. Бандитите наредили на продавача да отвори сейфовете и задигнали часовници и бижута на стойност 80 млн. евро. Минутки по-късно те вече се смесили с тълпата, която заливала улиците на Париж в предколедния шопинг.

Досега Интерпол поне десетина пъти е обявявал, че с бандата "Розовите пантери" е свършено. Така беше след арестите в Париж, това твърдеше международната полицейска организация и след ареста на прочутия член на "пантерите" Драган Микич през юни 2009 г. Считаният за един от водачите на бандата сърбин бе заловен малко след като заедно с още две "пантери" паркирали джипа си "Порше" пред казиното в Монако, за да го нападнат. Там обаче ги очаквала тежко въоръжена специална част. Микич беше вече осъден задочно на 15 г. затвор, тъй като Интерпол го издирваше от 2005 г., когато успя да избяга от затвора Вилфранш сюр Сон. Микич стори това изключително зрелищно – негови приятели го чакали с джип пред стените на зандана с щурмови стълби и заредени калашници. 

Най-престижната международна полицейска организация ще трябва да си лее куршум против уроки, тъй като все не успява да вкара "розовите пантери" зад решетките. На 7 март 2012 г. италианската полиция също се похвали, че е заловила в Рим лидера на "Розовите пантери" – 61-годишния черногорец Митар Марянович. Въпреки това бандата изглежда е вечна, организацията й е гъвкава, а босовете й очевидно се сменят. И така вече 17 години тя продължава да лази по нервите на Интерпол, дори когато някой от лидерите й е в затвора.

На 25 юли 2013 г. "розовата пантера" Милан Попарич (37 г.) успя да избяга от затвора Орбе в западния кантон Во в Швейцария, където босненецът излежаваше присъда от шест години и осем месеца за обир на бижутериен магазин в швейцарския град Нюшател през 2009 г. След бягството неговото име веднага се завъртя около невероятната кражба на диаманти и бижута на престижната фирма на израелския милиардер Лев Левиев. Скъпоценностите бяха изложени в хотел "Карлтън" в Кан и крадецът успял посред бял ден да изнесе от изложбата почти цял куфар, натъпкан с диаманти, колиета, обици и гривни на стойност 103 млн. евро. Луксозният хотел се намира на оживения булевард "Кроазет" и е място на действието във филма на Алфред Хичкок "Да хванеш крадец", в който Кари Грант играе главната роля.

По данни на полицейската организация от 1999 г. до 2015 г. "Розовите пантери" са откраднали бижута за 334 млн. долара, при 380 въоръжени обири на елитни магазини. Интерпол е и кръстник на бандата заради това, че през 2003 г. крадците задигнаха в Лондон диамант за 750 000 евро, като го скрили в кутийка с крем за лице, имитирайки трик от криминалната комедия "Розовата пантера" от 1963 г. с участието на Питър Селърс. Според Интерпол в разширения си състав бандата наброява близо 200 сърби, черногорци, хървати и босненци с военна подготовка, участвали във войните в бивша Югославия. Полицията смята, че те са образовани, говорели добре по няколко езика. Тяхна работа са редица големи обири във Франция, Германия, Великобритания, Швейцария, Монако, Япония, САЩ, Обединените арабски емирства. В момента повече от 40 души от бандата търкат наровете в различни затвори. Никой от тях обаче не е сътрудничил на властите и не е издал останалите членове. Заради "Розовите пантери" Интерпол досега е организирал три срещи на върха за полицаи от десетки държави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст