Представители на Европейската централна банка са на мнение, че тяхната незабавна реакция при резултатите от референдума на Великобритания не трябва да подхранват прекомерни спекулации за повече стимули, съобщават от Bloomberg.
"Всеобщото мнение, че Управителният съвет трябва да определи капацитета и готовността да се действа, при необходимост, за постигне целите си, като се използват всички налични в рамките на мандата си инструменти, а не за насърчаване на неоправдани очаквания за бъдещия курс на паричната политика" се казва в документа от заседанието на срещата на 20-21 юли, публикуван днес.
Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз задейства серия от обещания от централните банкери в региона, че ще направят всичко необходимо, за да се сведат до минимум икономическите спадове. Докато ЕЦБ запази непроменени своите стимули през юли, председателят на ЕЦБ Марио Драги заяви, че е твърде рано да се оцени въздействието на "Брексит" върху еврозоната, докато Английската Централна Банка обяви пакет от мерки през август, и дори намали основния лихвен процент до рекордно ниските 0.25 процента.
Проучвания, публикувани след последната среща на ЕЦБ сигнализираха, че предприятията и инвеститорите в Еврозоната до голяма степен са преодолели шока от "Брексит" за сега. Все пак, данните от проучванията показват, че има забавяне на ръста през второто тримесечие на икономиките, като Германия "носи на гърба си" слабите френски и италиански икономики.
Членът на Управителния съвет Петер Прат, който е и главен икономист на ЕЦБ, заяви, че в основния ценови натиск „продължава да липсва убедителна възходяща тенденция и остава траен източник на тревоги“. Според централните банкери ще мине известно време, преди ефектите на мерките на ЕЦБ да се развият напълно.