И “Муудис” обяви банките ни за стабилни

Муудис

Резултатите от прегледа на качеството на активите и стрес-тестовете на  българските банки получиха първата си официална оценка от чужбина. Според излезлия на 18 август доклад на международната рейтингова агенция "Муудис": "Тестовете на БНБ показват силната капиталова позиция на банковата система.

Да напомним, че след прегледа на качеството на активите нейният собствен капитал от първи ред (CET1) е доста над регулаторния минимум от 4.5%, докато към декември 2015 г. е 18.9 процента. Това е положителен резултат в контекста на оценяване на кредитния рейтинг".

Анализаторите на агенцията посочват, че проведените стрес-тестове използват два макроикономически сценария с хоризонт от три години до 2018 година. Резултатите от тях показват, че при основния сценарий капиталовото съотношение CET1 на банковата система се повишава до 22.2% до края на 2018 г., докато при неблагоприятния сценарий това съотношение спада до все пак високото ниво от 14.4%, с което потвърждава устойчивостта на банките спрямо потенциални шокове.

Разбира се в анализа си Муудис уточнява, че посочените стойности на висока капиталова адекватност са средни за системата, а при отделните банки те са много различни. Дори се посочват имената на две банки, които при утежнения сценарий на стрес-тестовете показват отрицателна капиталова адекватност. Но се прави уговорката, че за тях има предложени мерки за попълване на капитала.

В доклада на "Муудис" също така се казва, че според БНБ стрес-тестът е проведен в съответствие с предварително установени насоки, съобразени с прилаганата от Европейския банков орган (EБО) методология за общоевропейския стрес-тест от 2016 година. Европейската комисия и ЕБО са информирани редовно и от тях са искани становища на всички етапи от процеса.

Обърнато е внимание и на факта, че макар при всички банки коригираната с резултатите от прегледа на качеството на активите адекватност на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) да е над задължителния регулаторен минимум, БНБ е разработила планове за последващи действия, съответстващи на индивидуалните резултати. Плановете включват мерки, насочени към запазване на наличните капиталови буфери за някои банки, а за други – увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисково-претеглените активи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст