Проекти под напрежение

Предприемчивостта винаги осигурява предимство. А основата на това развитие са инвестициите и иновациите, но за тях са нужни пари.

Финансовата криза, високите лихви и затегнатите правила за отпускане на заеми намаляват обема на заемните средства, които ползват българските компании. Това отчита и БНБ през тази година. И фирмите се опитват да си осигурят за бизнеса си разнообразни други инвестиционни инструменти за постигането на финансовите си цели.

Някои от тях решават въпроса с парите чрез издаване на нови ценни книжа. Освен обикновените акции, които обаче променят акционерната структура на компанията, другата възможност са привилегированите акции и облигациите.

Само през август шест фирми заявиха или използваха този начин за финансиране на проектите си.
Акционерното дружество със специална инвестиционна цел за секюритизиране на недвижими имоти

"ФеърПлей Пропъртис"

ще попълни финансите си с издаване на 232  017 800 броя варанти при условията на първично публично предлагане. Всяка една такава ценна книжа дава право да бъде записана и закупена една обикновена акция с номинална и емисионна стойност от 1 лев. Решението е одобрено от извънредно общо събрание. С тази емисия се преследва постепенно увеличаване на капитала на дружеството, който в момента е 33 495 222 лева. А парите ще се използват за дългосрочно финансиране на различни бъдещи имотни проекти.  

Дружеството е част от групата "ФеърПлей Интернешънъл” – първата компания на българския пазар, която започна да предлага строителство и управление на апартаментни къщи.

Срокът за упражняване на варантите ще бъде пет години от издаването на тези книжа. Увеличаването на акционерния капитал по този начин ще съкрати срока от вземане на решение за допълнително финансиране, до осигуряването на тези средства от капиталовия пазар, казва главният изпълнителен директор на "ФеърПлей Пропъртис" Маню Моравенов. Прогнозите са, че варантите ще повишат и атрактивността на цените на книжата на емитента.

В следващите години дружеството ще инвестира приоритетно в три направления. Първо – в развитие и продажба на жилищни проекти в София, другото е придобиване на офис сгради и други търговски имоти с цел тяхното отдаване под наем, и трето, развитие и продажба на ваканционни апартаменти във ваканционно селище "Санта Марина" в Созопол.

Вторият опит на 

"София Комерс – Заложни къщи" АД

за  набирането на капитал през "БФБ-София" също приключи успешно. Единственото по рода си публично дружество търсеше 5.55 млн. лв. чрез емисия на нови привилегировани акции с гарантиран дивидент (12%). Инвеститорите са записали 201 154 броя с емисионна цена от 5 лв., което е осигурило малко над една пета от търсения капитал.

Емитентът управлява верига от заложни къщи, чиято основна дейност е предоставяне на парични заеми срещу залог на движимо имущество.

Парите ще се използват за закупуване на обекти на конкурентни вериги от заложни къщи в България. Това не включва придобиването на конкурентни дружества, уточняват от фирмата. Част от средствата ще бъдат използвани и за разширяване на кредитния портфейл на компанията.

Към момента капиталът на "София Комерс – Заложни къщи" е в размер на 2.4 млн. лв., разпределени в същия брой обикновени акции, с номинална стойност от 1 лев всяка. Основателите на компанията са и основни акционери в нея. Тодор Вачев е с дял 19.73%, Чавдар Герасимов – с 15.41%, и Калоян Ленков – с 14.90%, от капитала на емитента. Свързаната компания "София Комерс Кредит груп" АД държи 12.80%, а самото дружество "София Комерс – Заложни къщи" притежава 7.50% собствени акции. Засега в "София комерс" не са разглеждани варианти за дългово финансиране.

Малкият и нисколиквиден български капиталов пазар поднесе и изненади на някои от компаниите, които искаха да се финансират по този начин.

Неуспешно приключи опитът за увеличение на капитала на

"Арко фонд за недвижими имоти" АДСИЦ

Не му помогна и името на едноличния собственик – естонската строително-инвестиционна компания Arco Vara AS, която контролира 70% от акциите, и от години вече има бизнес у нас.

Дъщерното дружество искаше да си осигури 29.9 млн. лв. паричен ресурс от български институционални и частни инвеститори през "БФБ-София", за да финансира с тях проекти в изграждането на жилищни комплекси. Инвеститорите обаче не проявиха интерес дори и след удължаването на срока за записване на емисията.

"Арко ФНИ" смята да развива дейност на силно конкурентния пазар на недвижимите имоти – с изграждане на жилищни комплекси, за разлика от другите подобни фирми на борсата. Лицензираните публични фондове за имоти в България са 60, но те инвестират основно в земеделска земя и в бизнес сгради.

Не трябва да се пропускат обаче и ограниченията на капиталовия пазар сега, свързани с проверката на активите на пенсионните фондове. Ако тя приключи в края на тази година, може да се очаква завръщане на тези институционални инвеститори, което пък да върне увереността, а и да активизира и по-малките играчи.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст