Екскурзията на север до Прибалтийските страни ще ви покаже един съвсем нов свят, донякъде познат от Западна Европа, но и различен. Архитектурни шедьоври карат гостите да затаят дъх и с възхищение да крачат по улиците на тези приказни градове.
Рига (на латвийски Rīga) е столицата на Латвия и главен търговски, културен, индустриален и финансов център на страната. Разположен е на двата бряга на река Даугава, точно където тя се влива в Балтийско море. Реката е с обща дължина 1020 км, а чрез канали с реките Березина (в Беларус, десен приток на Днепър) и Днепър, която протича през териториите на Русия, Беларус и Украйна.
Населението на града надхвърля 722 000 жители, приблизително равен брой от които са латвийци и руснаци. Рига е най-големият град в трите Балтийски държави и е третият по големина град, разположен на Балтийско море след Санкт Петербург и Стокхолм. Населението му значително е намаляло от 1991 година насам. Основни причини за това са емиграцията и ниското ниво на раждаемост.
На 21 август 1991 г. Латвия обявява своята независимост след 46 години като съветска република. Така Рига официално става столица на втората независима латвийска република.
Динамичното икономическо развитие, големият брой чуждестранни инвестиции, множеството нови строителни начинания и про-европейската политика на Латвия позволяват на 815-годишният град активно да се развива.
През последните години бизнесът и туризмът в Рига процъфтяват благодарение на подобрението на инфраструктурата на града. Повечето туристи пристигат в Рига със самолет. През 2001 „Международно летище Рига“, което е и най-голямото в Балтийския регион, е обновено и модернизирано по случай 800 години от създаването на Рига.
В Рига са разположени повечето финансови институции в Латвия, включително и Латвийската банка, централната банка в страната. Международният стокообмен минаващ през Рига се е повишил значително през последните няколко години, получавайки нов силен тласък на 1 май 2004-а, когато Латвия официално става член на Европейския съюз.
Рига отговаря за около 50% от общата продукция на страната, поставяйки тежест на финансовия сектор, публичните услуги, хранително-вкусовата промишленост, фармацевтиката, дървообработката, книгоиздаването и печатането, текстилната и мебелна индустрии, както и производството на транспортни средства и съоръжения. Повече от половината латвийски компании са регистрирани на територията на Рига.
Пристанището в Рига е важен товарително-разтоварителен център. То е най-голямото в Латвия и третият най-голям пристанищен град, разположен на Балтийско море след Санкт Петербург и Стокхолм. Рижкият порт е най-благоприятното балтийско пристанище, позволявайки постоянното му използване през всяко време на годината. Очаква се то да се разраства благодарение на подобряващите условия и повишаването на стокообмена с бившите съветски републики и Китай.
Фериботи свързват града със Стокхолм и германските градове Кил и Любек.
Забележителностите в Рига не са малко. Не може да се пропусне Катедралата в Рига, най-голямата църква в Балтийския регион. Построена е още през 13 век, но впоследствие претърпява доста значителни промени. Органът в църквата е от 1844 година. Камбанарията на църквата „Свети Петър“ е 123.35 м висока и на върхът ѝ има златно петле ветропоказател. Има и много музеи, паметници и други забележителности, като Рижкият цирк – единственият постоянен цирк в Балтика и Центъра за пазаруване Домина – най-големият комплекс от магазини в целия Балтийски регион.
Над града се извисява небостъргачът Саулес Акменс (на латвийски: Saules Akmens) (буквално: "Слъчев камък") – най-високият небостъргач в Балтийските страни с обща височина от 123 метра. Радио и телевизионната кула в Рига пък е третата по-височина кула в Европа.
Една от спирките ви е при Хълма на кръстовете, единствено по рода си място в света. На хълма има гора от над 100 000 кръста, донасяни от католическите поклонници от векове. Според поверието, Бог ще чуе молитвата на всеки, който остави кръст и се помоли. През 1993 г. папа Йоан Павел II оставя своето разпятие и оттогава мястото става световно известно.
Задължително е посещението и до двореца Рундале, наричан архитектурната перла на Латвия. Създаден е от Бартоломео Франческо Растрели, архитектът на Зимния дворец в Санкт Петербург между 1736 и 1767 година. В експозицията на двореца можете да откриете порцелан, сребро, картини и мебели.
Разходката до историческия център на Рига ще ви разкрие най-голямата колекция в Европа на сгради, построени в стил Ар нуво. В центъра на столицата на Латвия са запазени около 800 сгради от тази епоха.