Няма шега – няма измама. Възможно е иранският петрол да мине съвсем близо до България – през Черно море и Украйна на път за Западна Европа. За подобна перспектива говори на пресконференция в Киев посланикът на ислямската република Мохамед-Бехешти Монфаред. Думите му потвърдиха изявлението на министъра на нефта на Иран – Биджан Зангане, от началото на август, когато на посещение в Техеран бе официална украинска делегация.
От една страна, транзитът на каспийския петрол през Турция и Черно море до Украйна може да запълни петролопроводите на "Укртранснефт". Този въпрос сега стои особено остро, тъй като вътрешните тръби се използват едва на 14 процента. През 2015-а компанията запази обема на количествата на равнището от предишната година – малко над 15 млн. тона. Основният й източник на приходи е транзитът на руски петрол по второто разклонение на магистралния нефтопровод от Мозир (Беларус) – Броди (Украйна) – държавна граница, което пък е част от магистралния нефтопровод "Дружба".
Въпреки че украинските рафинерии са в много лошо състояние, правителството няма нищо против да купува вносния петрол. В момента местният добив не е достатъчен да натовари и една четвърт от мощностите на единствената работеща рафинерия в Кременчуг. Затова и вносът на нефтопродукти в страната надхвърля 85 на сто. Ситуацията обаче ще се промени на 180 градуса, ако Иран изпълни обещанието си да участва в модернизацията на мощностите на територията на Украйна, включително и разширяването на възможностите за съхранение на нефтопродукти.
Разбира се, има и критици, за които тези намерения за транзита на ирански петрол предизвикват усмивки. Те припомнят как в края на април 2016-а министърът на енергетиката на Украйна Игор Насалик заяви, че магистралният петролопровод Одеса – Броди е най-подходящата логистика за Иран при транспортирането на нефт за Европа. Само че това трасе, известно още като Евро – Азиатски нефтотранспортен коридор и продължението му до Плоцк и Данск в Полша, отдавна е в небитието. Според скептиците схемата с Азербайджан като основен доставчик на петрол не се е получила и сега се използва Иран в поредния опит да се реанимира този проект.
Междувременно през седмицата стана ясно, че Украйна ще намали транзита на газ по Балканското направление от 40 млн. куб. м на ден до близо 18 млн. куб. м заради ремонт на транзитния газопровод. Причината е, че в една от тръбите в Одеска област била открита пукнатина, довела до изтичане на гориво. Засега инцидентът не буди особена тревога, но той още веднъж показва, че украинската газотранспортна система е твърде несигурна. И ако подобна пробойна се случи през зимата, когато се очакват най-големите доставки, ситуацията съвсем няма да е розова.