Полша е поредната европейска държава, която ще се състезава за сърцата и умовете на специалистите от най-големите британски банки след решението на Острова да напусне Европейския съюз. Ухажването започна на 1 септември, когато в Лондон пристигна полският вицепремиер Матеуш Моравецки, "въоръжен" с пакет от инициативи. Те ще бъдат предложени на висшестоящите мениджъри в някои от банковите лидери на лондонското Сити, които проявиха интерес към прехвърлянето на работни места на континента.
Той има насрочени срещи с изпълнителни директори на "Роял бенк ъф Скотлънд", "Ю Би Ес", "Барклейз", "БНП Париба", "Ситибанк", "Креди Сюис" и други кредитори, твърди финансовият всекидневник "Файненшъл таймс", позовавайки се на правителствени документи.
Моравецки, който е бивш банкер на "Стандард чартърд", съобщи, че вече дори е започнал разговори с някои финансови институции за преместване на част от операциите по обработка на сделките в Полша. Предвижда се той да разговаря и с мениджъри на инвестиционните фондове "Шрьодерс", "Пимко" и "Блек рок". Полският вицепремиер има също и срещи с британския финансов министър Филип Хамънд и с министъра за международната търговия Лиъм Фокс.
Варшава обаче със сигурност ще има тежка задача, за да покрие високите изисквания и възможностите на своите конкуренти от ЕС като привлекателно място за лондонските банкери.
След британския вот за BREXIT на 23 юни елитни столици като Париж, Амстердам и Дъблин, както и финансовото сърце на Германия – Франкфурт, се боричкат за пай от банковия бизнес на лондонското Сити. Всички те агитират компаниите за финансови услуги, че трябва да помислят за нови "бази", когато Обединеното кралство загуби "паспортното си право", без което те няма да могат да работят в ЕС, ако не получат лицензи.
Особено настойчив в усилията си да спечели бизнес от Лондон е Франкфурт. Местни политици от градската управа посетиха преди двайсетина дни английската столица, за да изтъкнат предимствата на града си. Въпреки това банкерите настояват, че са необходими още действия, което притисна кмета на Франкфурт да посети Ситито през септември.
Най-целенасочени мероприятия по привличането на лондонски банки в Париж осъществи френският кабинет, който обеща "да ги посрещне на червен килим". Парижката лобистка група "Юроплейс" пък обяви, че това е "мигът" на френската столица. Френският премиер Манюел Валс обеща данъчни отстъпки за "пришълците" и приветства с "добре дошли в Париж" пълна зала с чуждестранни банкери.
Полша предлага на банките и на фондовете финансови стимули, ако сменят Лондон с Варшава. По думите на Моравецки те ще са под формата на субсидии за обучението на нови служители, както и чрез съобразяването на университетските програми с уменията в областта на финансите и на информационните технологии, изисквани от чуждестранните банки. "Ю Би Ес" има 3 хил. служители в Краков, а "Креди Сюис" – 4 хил. във Вроцлав. Във Варшава за "Ситигруп" работят 5 хил. души, а други 2 хил. – за "Роял бенк ъф Скотлънд".
Над 200 хил. души в Полша вече работят в офшорни операционни центрове, 50 хил. от които – за международни банки. По този начин те надграждат предимствата на страната от сравнително ниските заплати, високото ниво на университетско обучение и достъпа до пазара на ЕС. Британският премиер Тереза Мей пък обсъжда с министрите си следващите стъпки от процеса по напускането на ЕС. Основната тема на споровете им е как Островът да запази достъпа си до единния европейски пазар, особено в частта на финансовите услуги, и същевременно да предотврати ултиматума на общността за свободно движение на работна сила. Лондонското Сити лобира за "специално договорени сделки", които да позволят на различни финансови сектори да търгуват с Европа, моделирани по подобие на споразумението с Швейцария.