Четирите национално представени работодателски организации отново отказаха да преговарят определянето на минимални осигурителни доходи (МОД) за следващата година.
Представителите на АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП се обединиха около мнението, че минималните прагове увеличават сивата икономика и водят до загуба на работни места.
"Минималните осигурителни доходи (МОД) имаха положителна роля в началото при въвеждането им, но от 2008-2009 година вече имат по-скоро негативен ефект и ние често сме упреквани от нашите членове, браншовите организации, че не поставяме остро въпроса за прекратяване на тази дейност", заяви Васил Велев от АИКБ. По думите му Европейската комисия, Световната банка и Международният валутен фонд във всеки един доклад по темата отправяли упреци към нашата страна. "Всички трябва да се осигуряват на равнището, на което се плаща и контролните органи имат всички инструменти, с които да се справят с този въпрос", допълни Велев.
Представителят на КРИБ Евгений Иванов уточни, че в рамките на година и половина минималната работна заплата е скочила от 320 на 460 лева, без някой да пита, без някой да знае как, без някой да обясни защо на бизнеса. "Тихомълком министрите на труда и социалната политика едностранно, с подкрепата на синдикатите, определяха нивата на МРЗ. За моята организация не е проблем числото, проблем е начинът, по който се определя това число. До определянето на консенсусен механизъм за определяне на МРЗ, КРИБ няма да участва в преговорите за МОД", категоричен бе той.
Становището на БСК е категорично в подкрепа на спирането на определянето на МОД, добави техният представител Петър Денев. Според него не може да имаш приходи 1-3% и да отговаряш на изисквания за покачване на осигурителни вноски и доходи с 3, 4, 5 процента. Денев коментира, че пространството на сивата икономика не намалява, а бавно увеличава своите размери. "Откога говорим за болничните листове и липсата на контрол? Откога говорим за решенията на ТЕЛК-овете и липсата на контрол? Откога говорим за пенсиите, давани по болест? Административните тежести за бизнеса са стотици и за 10 години се промениха най-често в негативна посока", посочи той.
Според работодателски организации отказът от преговори за определяна на МОД е в защита на правителството и е срещу синдикалния произвол.