Скандалът “Червей” изгриза СРС-тата

бойко рашков

Намалява броят на случаите, в които службите прилагат специални разузнавателни средства, констатира годишният доклад на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. Основна причина рязко да бъде ограничено подслушването и проследяването на заподозрени са завишеният контрол върху правомерността на използването им и законовите промени. Определена роля са изиграли и осъдителните присъди по аферата "Червей", с които бяха наказани бившата председателка на Софийския градски съд Владимира Янева и ексшефът на "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов.

Спецсредства през 2015 г. са приложени за 2638 човека. Но предишната година са били 4202. А 2011 г. е рекордна. Тогава са били 8000. Дадените от съда разрешения са 4034 (3150 първоначални искания и 884 за продължаване) срещу 7604 година по-рано.

На първо място като ползвател (по този показател) е Специализираният наказателен съд (1049), следван от Софийския градски съд (837) и Окръжния съд в Пловдив (461). Огромен е и ръстът на отказите по исканията на прокуратурата, ДАНС и МВР за прилагане на СРС. За 2014 г. са 150 срещу 683 през миналата година. Изброените съдилища оформят отново челната тройка, докато тези в Стара Загора, Сливен, Видин и Шумен не са отказали нито едно искане за прилагане на спецсредства.

Причините за постановените откази според доклада са недостатъчната мотивираност на исканията, надвишаването на максималния срок за прилагане, изпращането на искането до некомпетентен съд, "вмъкване" на допълнителен обект при вече действащо прилагане на СРС. От 742 на 604 са намалели и случаите, в които се иска прилагане в условия на неотложност. А едва в 29 случая са приложени спецсредства без съдебно разрешение (макар и законно) – в случаи на непосредствена опасност от извършване на тежко умишлено престъпление или при заплаха за националната сигурност.

Най-много СРС са били използвани за разкриване на организирани престъпни групи, срещу наркоразпространението и кражбите. Рязко са намалели (от 597 на 159) случаите на проследяване при шпионство, а в 34 случая средствата са прилагани при разследване на изборни престъпления. По традиция най-често прилаганият способ е подслушването (3848 случая), следван от наблюдението (2773) и проследяването (1815). Сериозен е ръстът на изготвените след прилагането на СРС веществени доказателствени средства (от 1084 на 1677), което е белег за повишена резултатност и прозрачност.

Не става ясно обаче има ли реален напредък по изпълнението на законовото изискване гражданите да бъдат уведомявани за неправомерно приложени срещу тях спецсредства. Такива уведомления са получили 10 души, сред които и един магистрат. В два от тези случаи засегнатите са завели граждански дела срещу държавата за обезщетения.

Бюрото прави заключение, че при осъществяването на правомощията му неговите служители са получавали пълно съдействие, с едно изключение. При проверка в Софийския апелативен съд служителят по сигурността на информацията е възпрепятствал грубо планова проверка, като е отказал достъп до регистъра за СРС и до други документи по използването и прилагането им.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст