Падащите приходи депресират финансовите акули

доходност

Комбинираните приходи на най-големите 12 инвестиционни банки в света са намалели с 15% през първото полугодие – най-рязко след избухването на световната финансова криза през 2008-а. Активността през второто тримесечие е била по-висока отколкото през първото, но подемът не е бил достатъчен, за да компенсира потъването за шестмесечието, сочат официалните данни, събрани от Coalition – базирана в Лондон група, която обединява публична информация с независими проучвания и ги проверява чрез мрежа от пазарни участници.

Банковите приходи от търговия на акции и облигации и консултирането на компании за сливания и увеличение на капитала са били 79 млрд. щ. долара през първите шест месеца на 2016-а срещу 93.3 млрд. долара през 2015-а. Това е най-дълбоката годишна редукция след 25-процентния спад през първото полугодие на 2010-а в сравнение със същия период на 2009-а, когато са отчетени и върховите постъпления в размер на 140 млрд. долара.

Шефът на проучванията и анализите на Coalition – Джордж Кузнецов, коментира, че изгледите за по-печелившо второ полугодие на 2016-а са добри, но нито една банка не очаква индивидуалните й приходи да се увеличат с повече от 5-6 процента през идната година заради по-строгите изисквания за капитала и за поемането на рискове.

Финансовите компании се опитват да държат под контрол разходите си като местят служители от поддържащия персонал в по-евтини центрове и обвързват заплащането (най-голямото разходно перо) с финансовия резултат. В "Голдмън Сакс", например, премиите и отчисленията са паднали с 13% през второто тримесечие на 2016-а в сравнение със същия период на 2015-а – точно колкото е понижението и на чистата печалба.   

Според анализаторите, обаче, мениджърските екипи трябва да положат повече усилия, за да повишат доходите на акционерите. Нита една от групата на 12-те банки на  Coalition – "Бенк ъф Америка", "Барклейз", "БНП Париба", "Ситигруп", "Креди Сюис", "Дойче банк", "Голдмън Сакс", "Ейч Ес Би Си холдингс", "Джей Пи Моргън Чейз", "Моргън Стенли", "Сосиете женерал" и "Ю Би Ес" – не се очаква да постигне двуцифрена възвръщаемост на акционерния капитал (ROE) през тази или през идната година, сочат прогнозите на експертите. ROE от 10% се смята за груб ориентир, че компаниите умеят да използват добре парите на инвеститорите. Средната стойност за групата на Coalition  през тази година, обаче, се очаква да достигне 5.4%, а през идната – 6.6 процента. 

Някои банкови мениджъри (като Джон Крайън на "Дойче банк") вече работят по въпроса, най-вече като съкращават работни места и рискови активи и временно не плащат дивиденти. Други (като "Креди Сюис") се опитват да навлязат в по-перспективни бизнес-ниши, каквато е управлението на личните състояния и операции в Азия. Другите им големи конкуренти, основно от Щатите, обаче, се суетят и не успяват да постигнат кой-знае колко по-добри резултати. И според професор Рой Смит от Нюйоркския университет трябва да се откажат от традиционното мислене и, с помощта на външен натиск от акционери-активисти, да извършат по-дълбоко преструктуриране на дейността си.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст