Антонио Гутериш ще е новият генерален секретар на ООН

гутериш

Антонио Гутериш вероятно ще е следващият генерален секретар на ООН, предаде Ройтерс.

Никоя от петте страни с право на вето в Съвета за сигурност не е гласувала против него.

Бившият португалски премиер потвърди пред Франс прес, че е фаворит за поста генерален секретар на ООН.

"Съветът за сигурност на ООН постигна съгласие Антониo Гутериш да бъде новият генерален секретар на ООН", съобщи посланикът на Русия в ООН Владимир Чижов.

Португалецът е получил 15 одобрения на днешното гласуване, т.е. нито една от постоянните членки не е наложила вето. От петте постоянни членки на Съвета за сигурност португалецът е получил четири насърчения и едно неутрално мнение.

Така, нито една от двете български кандидатки – Кристалина Георгиева и Ирина Бокова няма да оглави ООН.

Ирина Бокова се представи малко по-добре от новия кандидат Кристалина Георгиева. Според официалната информация тя е получила по 7 гласа "за" и "против" и 1 "въздържал се". Кристалина Георгиева е получила 5 гласа "за",  8 "против" и 2 "въздържал се".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че осезаемото увеличение на цените при хранителните продукти е обосновано?

Подкаст