Когато богатите са били бедни

клм

Пътят към успеха за милиардерите от рейтинга на Forbes минава през различни дейности, които нямат нищо общо със сегашния им бизнес. Едни чистят заведения, други се трудят като санитари или преподават английски език срещу 12 долара седмично.

Днес състоянието на 52-годишния основател и шеф на интернет компанията Amazon Джеф Безос е 67.1  млрд. долара. На младини обаче един от най-богатите хора в света е работил във веригата от ресторанти за бързо хранене  McDonald’s.  Шестнадесетгодишният Джеф започнал да помага в закусвалнята през летните ваканции, където по това време се трудел приемният му баща – кубинският емигрант Майк Безос. Години по-късно, след като натрупва огромно състояние, предприемачът не се срамува да разказва за опита, получен по онова време. По думите му често трябвало да мие разлетия по пода кетчуп и чупел по няколкостотин яйца дневно. "Във всяка работа можеш да се научиш на отговорност. И това е много по-различно от знанията, които получаваме в училище. Така че школата на  McDonald’s не е за подценяване", казва Безос.

Един от най-богатите хора в Китай – основателят на интернет ритейлъра Alibaba Group Джак Ма, на младини работел като преподавател по английски език. Притежателят на състояние от 28.2 млрд. долара се родил в град Ханчжоу в семейството на музиканти. Започнал да учи английски от дете. По-късно, за да усъвършенства езика, ходел с велосипеда си до близкия хотел, където общувал с чужденци и организирал безплатни екскурзии. След училище Ма постъпил в педагогически институт, който завършил през 1988-а и останал да работи в него. Бъдещият милиардер преподавал английски срещу 12 долара месечно. Владеенето на чужд език и преводаческите умения му послужили седем години по-късно, когато пътувал за пръв път до САЩ с търговска делегация. В Сиатъл Ма за пръв път научил какво е интернет. След като се върнал в Китай, събрал начален капитал и основал първата си интернет компания.

През юни 2016-а Nike обяви, че нейният 78-годишен създател Фил Найт се оттегля от председателското място. Преди над половин век, през 1964-а, той основал заедно с треньора си по бягане Бил Бауерман фирмата Blue Ribbon Sports, която след седем години се превръща в Nike. Идеята да доставя спортни обувки в САЩ хрумнала на Найт, след като посетил японската фабрика Onitsuka, произвеждаща маратонките Tiger. Легендарната марка Nike произвежда първия си собствен модел през 1971-а. Маратонките били с прочутата оребрена подметка, вдъхновена от формата на гофретника на госпожа Бауерман.

Преди да се захване със собствен бизнес, Фил Найт завършил факултета по журналистика на Орегонския университет и получил икономическо образование в Станфордската бизнес школа. Собственикът на 25.5 млрд долара на младини бил сътрудник на спортния отдел на вестник The Oregonian. Нощем Найт съставял таблиците с резултатите от състезания, а сутрин изминавал няколко километра пеша, за да се прибере вкъщи. В средата на 60-те години на ХХ в., когато предлагал японски маратонки направо от багажника на автомобила си, Найт се трудел едновременно и като счетоводител в една фирма в Портланд.

Бившият съсобственик на "Уралкалий" и председател на футболния клуб "Монако" Дмитрий Риболовлев е роден в семейството на лекари. След като завършил училище, бъдещият милиардер подал документите си в Пермския медицински институт. Започнал да съчетава работата с ученето още от втори курс. След лекциите се трудел като санитар в кардиологичното отделение на градската болница, където по-късно се издигнал до медицински брат. Днешният собственик на състояние от 7.7 млрд. долара завършил института с отлична диплома, но не работил дълго в кардиологичната реанимация. В началото на 90-те години започнал собствен бизнес, основавайки фирмата "Магнетикс": "Баща ми разработи нов метод за лечение, т. нар. магнитотерапия. Това беше темата на докторската му дисертация и, както се оказа, твърде търсен метод от големи промишлени предприятия, с които започнахме да сключваме договори за лечение на служителите им", обяснява Риболовлев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст