ВСС се изпокара заради "КТБ"
Разследването за източване на Корпоративна търговска банка вкара съдебната власт в поредния лют скандал с елемент на политическа корупция. Мнозинство и опозиция във Висшия съдебен съвет се хванаха очаквано за гушите след края на съдебната ваканция, но за първи път делото срещу Цветан Василев и бивши служители на фалираната финансова институция стана ябълка на раздора. При това с международен привкус, тъй като прокуратурата беше уличена в манипулиране на европейските партньори.
До темата "КТБ" се стигна, след като Панов поднови искането си за оставка на представляващия съвета Димитър Узунов. Методите на Узунов бяха описани и от Калин Калпакчиев, който сравни непрекъснатите скандали в съвета с тези в парламента – власт, опозиция и процедурни хватки. Повече в събота във в."БАНКЕРЪ".
Вино и чалга вместо вестници
Медийният пазар у нас бил разнообразен, но силно зависим от политически и икономически влияния. Този парадокс ни сервира последното изследване на Фондация "Медийна демокрация". Наистина вестниците в България са 283. Само всекидневниците са петдесет и един. Едва ли не страната е лидер по брой на изданията на глава от населението. Регистрираните телевизионни оператори пък са 116. Радиата – осемдесет и четири. С две думи – мащабна работа. Само че и приходите от тази дейност, и аудиторията са концентрирани само при трима-четирима играчи. Така че българският медиен плурализъм е само привиден. Защо е така четете във вестник "БАНКЕРЪ".
Фискалният резерв се стопи с близо 1.1 млрд. лева
Само за първите десет работни дни на октомври фискалният резерв на правителството се стопи с около 1.1 млрд. лева. Само по себе си това не е някакво извънредно явление. През първите две седмици на всеки месец бюджетът харчи огромни пари, свързани най-вече с плащанията на пенсии и помощи, както и по различни проекти по европейски програми. Друго перо от неговите разходи са субсидиите за общините. През втората половина тези плащания се компенсират с постъпленията от данъчни приходи.
Важното обаче е да се знае, че фискалния резерв не трябва да не пада под 10 млрд. лв., за да може държавата да запази добрата си ликвидна позиция и потенциала си да изпълнява функциите на кредитор от последна инстанция. Как ще стане прочетете в "БАНКЕРЪ".
Половин милион карат без „Гражданска“
Последните данни за застрахованите на пътя сочат, че рекорден брой – повече от половин милион българи – карат автомобилите си без задължителната „Гражданска отговорност“. Тази огромна армия от „незаконни“ водачи всъщност тежи на всички останали водачи. Редовните плащат за щетите, за които са виновни нередовните чрез механизма на Гаранционния фонд на застрахователите. Защо е така можете да прочетете в съботния брой на "БАНКЕРЪ".
Бутафорната война срещу картелите
Разкриването на картел при продажбата на горива трябваше да е новина №1 за годината. Но у нас няма да е така. Едно, че народът бързо ще забрави твърденията на Комисията за защита на конкуренцията, второ, и медиите няма да запомнят за дълго случката. Бензинджиите пък продават и ще продължават да продават на каквито си цени искат. Казано иначе – държавата обвинява едни фирми в картел, на тях не им дреме и го карат постарому, а хората безмълвно участват в целия този театър, купувайки бензина и дизела на завишените цени.
Не че искаме да омаловажим труд на комисарите по конкуренцията, но в случая доказан картел нямаме. Има само твърдения за такъв. Което е безкрайно различно. Повече по случая в "БАНКЕРЪ".