Сметната палата констатира слаб контрол и липса на планиране в Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ). Това показва одит на контрола, упражняван от министъра на земеделието и храните върху дейността на разплащателната агенция за периода от 01.01.2007 г. до 31.12.2014 година.
"Постигането на ефективност и ефикасност на контрола върху дейността на Разплащателната агенция, упражняван от министъра на земеделието и храните, в качеството му на Компетентен орган все още е предизвикателство", пише в заключението на Сметната палата.
Забележките на одиторите са насочени основно срещу специализираното звено за контрол върху дейността на Разплащателната агенция, което трябва да осъществява координацията между министъра на земеделието, ДФЗ, Сертифициращия орган и Европейската комисия.
Проверката на Сметната палата установила, че дейността на звеното не се планира нито в годишен, нито в средносрочен аспект. Нещо повече, с изключение на 2008 г., 2009 г. и 2013 г. звеното не планира нито отчита изпълнението на годишни поставени цели като част от администрацията към министъра на земеделието и храните.
През целия програмен период от 2007 до 2014 г. звеното извършва едва 25 проверки. От тях 64% са фокусирани върху анализа и оценката на съответствието на дейността на Разплащателната агенция с критериите за акредитация. Това според одиторите измества акцента на контролната дейност от следене на спазването на препоръките на Сертифициращия орган, върху контрол за съответствието на дейността на ДФЗ с критериите за акредитация. Като след началото на 2013 г. проверки с такава насоченост не са извършвани.
От всички дадени от препоръки за подобряване на дейността на ДФЗ са изпълнени едва 55%, става ясно от доклада. Като според одиторите контролът не гарантира ефективна превенция срещу нередности и финансови корекции, тъй като не осигурява достатъчно информация за изпълнението на всички препоръки.
Загуба на 866 хил. лв. от обществени поръчки
Броят на възложените и прекратените или отменени обществени поръчки за избор на Сертифициращ орган през периода 2006 г. – 2015 г., показват, че 50% от организираните процедури са прекратени или отменени, поради незаконосъобразност на решенията на възложителя, като негативната тенденция се засилва от 2013 година. А броят на обществените поръчки, възложени чрез процедура на договаряне без обявление, превишава този на обществените поръчки, възложени чрез открита процедура. Този вид договаряне според одиторите се очертава като тенденция след 2010 г. и поставя в риск осъществяването на подбора на Сертифициращия орган.
За изминалия програмен период били сключени 9 договора за сертификация на разходите на ДФЗ на обща стойност 9 404 067 лв. с ДДС. Всички договори са изпълнени от две търговски дружества, независими одиторски организации.
"Недостатъчно ефективното управление на процеса по възлагане на обществените поръчки е довело до необходимостта от допълнително възлагане на дейности на Сертифициращия орган, което оскъпява процеса по сертификация с 866 хил. лв.“, става ясно от доклада.
За да отпадне необходимостта от възлагане на външен изпълнител на тази дейност в края на 2015 г. министърът на земеделието инициира създаването на държавен орган – Изпълнителната агенция „Сертификационен одит на средства от Европейските земеделски фондове“.